Na naszych oczach zmienia się krajobraz wokół Bielska-Białej. Możesz temu zapobiec ZDJĘCIA

mar 7, 2024Miasto

Każdy może podpisać petycję skierowaną do Ministry Klimatu i Środowiska w obronie beskidzkich lasów. Witajbielsko.pl dokumentuje ślady ogromnej wycinki drzew, w tym na Szyndzielni, która na naszych oczach zmienia krajobraz gór wokół Bielska-Białej. Głównym przesłaniem petycji zainicjowanej przez ruch „Las Wokół Miast” jest ochrona lasów przed gospodarczym wykorzystaniem.

Inicjatywa domaga się, aby górskie lasy wokół Bielska-Białej i sąsiadujących miejscowości zostały uznane za lasy o specjalnym znaczeniu przyrodniczym oraz społecznym i aby zgodnie z tym postulatem zaprzestano tu planowej gospodarki, której celem jest pozyskanie surowca drzewnego. Jej autorzy uważają, że w obliczu zagrożeń, analizy kosztów, raportów naukowców i przyrodników czy ryzyka utraconych korzyści zasadna jest zmiana zarządzania lasami wokół Bielska-Białej i okolicy.

W związku z działaniami podjętymi przez resort klimatu i ochrony środowiska, polegającymi na wyłączeniu z wycinek 20 proc. najcenniejszych lasów Polski uważają, że lasy wokół Bielska-Białej spełniają modelowo ideę lasów o specjalnym znaczeniu przyrodniczym i jednocześnie społecznym, czyli są predysponowane do zaliczenia ich w poczet wyłączeń planowanych systemowo.

Czytaj: Barbarzyństwo. Takich rzeczy nie ma w cywilizowanej Europie ZDJĘCIA i FILM

Beskid Śląski i Mały to różnorodne lasy, przeważnie bukowe, porastające zbocza przystępnych szczytów, pełne wąwozów, źródlisk i potoków. Bezsprzeczne walory przyrodnicze potwierdzone są poprzez ustanowione na tym obszarze formy ochrony przyrody w postaci choćby parków krajobrazowych, Obszarów Natura 2000, rezerwatów czy specjalnych statusów lasów wodochronnych, glebochronnych oraz ochronnych dla miast. To te wyjątkowe walory sprawiły, że u podnóża gór tak chętnie osiedlają się ludzie pragnący kontaktu z naturą.

Inicjatywa „Las Wokół Miast” zainicjowana przez Renatę Lejawkę ze Stowarzyszenia Atmosfera oraz Jacka Zacharę ze Stowarzyszenia Olszówka rozrasta się o członków różnych organizacji i zwykłych obywateli. Dołączyli do niej mieszkańcy m.in. Kóz, Jaworza, Bystrej, Wilkowic, a najwięcej z Bielska-Białej. Liczba osób zatroskanych o swój las to nowa jakość i zjawisko społeczne.

bb

Zdjęcia: witajbielsko.pl

Petycję możesz podpisać TUTAJ.

Udostępnij
Lubię to 7
Nie lubię tego 1

2 komentarze

  1. Zarychta Tomasz

    Nie wycinać drzew !!!!!

    Odpowiedz
  2. Zarychta Tomasz

    Nie wycinać drzew nawet młodych !!!!!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *