Na Koziej Górze znów jest pięknie. Świetny punkt widokowy po huraganie ZDJĘCIA

wrz 6, 2024Ludzie, Miasto

Na szczycie Koziej Góry przeprowadzono prace porządkowe, dzięki którym przywrócony został historyczny wygląd tego popularnego miejsca odpoczynku bielszczan. Usunięto dzikie palenisko, a stertę porozrzucanych kamieni ułożono tak, by kształtem przypominała dawny pomnik burmistrza Karola Steffana. Ale to nie koniec prac rekonstrukcyjnych.

Niedawno Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przeprowadził prace porządkowe przy altanie widokowej na Koziej Górze (683 m n.p.m.). Od 2022 na Stefance (Steffansruhe) stoi drewniana altana w kształcie przypominjącym pawilon widokowy, który postawiono tutaj w 1898 roku.  

Stefanka to najwyższy i zarazem najdalej na zachód wysunięty punkt grzbietu zwanego Rozepłan (Rasenplan), ciągnącego się od środkowej Bystrej. Dawniej wzniesienie to nazwano Kozią Górą (Ziegenbock) z uwagi na liczne sarny, których samce zwane są kozłami. Huragan z 1885 spowodował, iż pozbawione drzew wzniesienie stało się doskonałym punktem widokowym – tłumaczą Piotr Kenig i Wojciech Kominiak w albumie pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej.

Zdjęcie: z albumu Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej

W 1897 roku Towarzystwo Beskidzkie umieściło na Stefance tablicę upamiętniającą Karola Steffana, burmistrza Bielska w latach 1891-1908, który przyczynił się do budowy schroniska na Płycie Kamienickiej. Na piramidzie z surowego kamienia umieszczono białą marmurową tablicę z tekstem w języku niemieckim: Energicznemu propagatorowi turystyki w ojczystych górach, panu Karolowi Steffanowi, burmistrzowi miasta Bielska, w dziękczynnym uznaniu od Sekcji Bielsko-Bialskiej Towarzystwa Beskidzkiego 8 lipca 1897 roku.

Na zdjęciu: widok z Koziej Góry i na Kozią Górę, fot. LF

Jak informują bielscy urzędnicy, w wyniku niedawnych prac porządkowych przywrócono historyczny wygląd otoczenia altany. Usunięte zostało dzikie palenisko, a stertę porozrzucanych kamieni ułożono tak, by kształtem przypominała dawny pomnik. Ścieżka od strony Stefanki i teren przy szczycie uzupełniono klińcem. W tym miejscu stanie drewniana tablica, na której zostanie umieszczona notka historyczna wraz z dokumentacją zdjęciową.

bb

Zdjęcie tytułowe: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *