Na szczycie Koziej Góry przeprowadzono prace porządkowe, dzięki którym przywrócony został historyczny wygląd tego popularnego miejsca odpoczynku bielszczan. Usunięto dzikie palenisko, a stertę porozrzucanych kamieni ułożono tak, by kształtem przypominała dawny pomnik burmistrza Karola Steffana. Ale to nie koniec prac rekonstrukcyjnych.
Niedawno Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przeprowadził prace porządkowe przy altanie widokowej na Koziej Górze (683 m n.p.m.). Od 2022 na Stefance (Steffansruhe) stoi drewniana altana w kształcie przypominjącym pawilon widokowy, który postawiono tutaj w 1898 roku.
– Stefanka to najwyższy i zarazem najdalej na zachód wysunięty punkt grzbietu zwanego Rozepłan (Rasenplan), ciągnącego się od środkowej Bystrej. Dawniej wzniesienie to nazwano Kozią Górą (Ziegenbock) z uwagi na liczne sarny, których samce zwane są kozłami. Huragan z 1885 spowodował, iż pozbawione drzew wzniesienie stało się doskonałym punktem widokowym – tłumaczą Piotr Kenig i Wojciech Kominiak w albumie pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej.
Zdjęcie: z albumu Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej
W 1897 roku Towarzystwo Beskidzkie umieściło na Stefance tablicę upamiętniającą Karola Steffana, burmistrza Bielska w latach 1891-1908, który przyczynił się do budowy schroniska na Płycie Kamienickiej. Na piramidzie z surowego kamienia umieszczono białą marmurową tablicę z tekstem w języku niemieckim: Energicznemu propagatorowi turystyki w ojczystych górach, panu Karolowi Steffanowi, burmistrzowi miasta Bielska, w dziękczynnym uznaniu od Sekcji Bielsko-Bialskiej Towarzystwa Beskidzkiego 8 lipca 1897 roku.
Na zdjęciu: widok z Koziej Góry i na Kozią Górę, fot. LF
Jak informują bielscy urzędnicy, w wyniku niedawnych prac porządkowych przywrócono historyczny wygląd otoczenia altany. Usunięte zostało dzikie palenisko, a stertę porozrzucanych kamieni ułożono tak, by kształtem przypominała dawny pomnik. Ścieżka od strony Stefanki i teren przy szczycie uzupełniono klińcem. W tym miejscu stanie drewniana tablica, na której zostanie umieszczona notka historyczna wraz z dokumentacją zdjęciową.
bb
Zdjęcie tytułowe: Urząd Miejski w Bielsku-Białej
0 komentarzy