Modne ciuchy z Paryża i Londynu za dziwnie niskie ceny. Aplikacja z mapą sklepów w Bielsku-Białej ZDJĘCIA

kwi 15, 2024Ludzie, Miasto

Lubisz modnie się ubrać, a nie chcesz wydawać bajońskich sum na odzież? Jest w Bielsku-Białej wiele miejsc, gdzie znajdziesz prawdziwe perełki za przedziwnie niskie ceny. Odzież używana potrafi zachwycać jakością oraz niebanalnym designem, z czego korzystają nawet osoby z grubym portfelem, które w second handach kupują nową odzież z domów mody Londynu i Paryża. Dzięki inicjatywie “Z rąk do rąk” bielszczanie otrzymują najważniejsze informacje na temat sklepów z używaną odzieżą. Pobierz darmową aplikację i szukaj skarbów.

Autorem inicjatywy społecznej pt. „Z rąk do rąk” jest grupa uczniów bielskich szkół. Projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” koncentruje się wokół sklepów z odzieżą używaną oraz ekologii dotyczącej ubrań, udostępnia różne informacje na temat rynku wtórnego oraz jego znaczenia we współczesnym świecie, w którym priorytetem aktywności człowieka jest wzrost produkcji przemysłowej. Skutkiem takiej postawy jest produkcja odpadów, których w szybkim tempie przybywa.

Reuse, czyli wykorzystanie

Na szczęście, wraz ze wzrostem liczby różnego rodzaju odpadów rośnie również świadomość ekologiczna społeczeństw oraz pojawiają się nowe metody skutecznego przetwarzania produktów ubocznych przemysłowej i usługowej działalności człowieka.

Jedną z nich jest zasada reuse, która polega na ponownym wykorzystywaniu posiadanych już produktów. Pudełko po butach przyda się do posegregowania rzeczy w szafkach, a z plastikowej butelki można zrobić lejek do chłodnicy. Sprzedając ubrania, w których już nie będziemy chodzić, dajemy rzeczom drugie życie, a jednocześnie udzielamy pomocy tam, gdzie jest ona potrzebna.

Celem “Z rąk do rąk” jest uświadomienie ludziom, że nie trzeba kupować nowych ciuchów co chwilę, ponieważ można cieszyć się tymi, które już mamy bądź kupić już używane – uważa Maja Majdak, liderka zespołu „Z rąk do rąk”.

Zabawne memy i filmiki

Uczniowie utworzyli aplikację mobilną pokazującą listę oraz mapę sklepów z odzieżą używaną na terenie Bielska-Białej. Wszystkie aktualizacje apki są umieszczane na bieżąco w mediach społecznościowych projektu. Aplikacja jest dostępna w sklepie Play dla telefonów z Androidem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zrdr&pcampaignid=web_share

Na Instagramie projektu znaleźć można wiele użytecznych informacji na temat odzieży i dbania o nią oraz przemysłu modowego. Czym jest szybka moda? Co to są sweatshopy? Na profilu umieszczane są również zabawne memy oraz filmiki o kupowaniu rzeczy z drugiej ręki. Autorzy zapraszają do kontaktu właścicieli sklepów typu second hand oraz osoby, które znają miejsca nieuwzględnione w aplikacji.  

bb

Zdjęcia: Oliwia Florek – „Z rąk do rąk” 

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *