Młodzi kuglarze z Bielska-Białej pokażą się światu. Nie do wiary co oni już potrafią! ZDJĘCIA

maj 16, 2024Ludzie, Miasto

Po raz pierwszy w historii na festiwalu sztuki cyrkowej „Magia Cyrku” pojawi się reprezentacja Bielska-Białej. W najbliższy weekend młodzi bielszczanie przedstawią „Zatokę piratów”, spektakl świetlny z rekwizytami kuglarskimi, w którym wykorzystują m.in. talerze żonglerskie, kij lewitujący oraz poi. Młodzież z Hałcnowa uczy się sztuki cyrkowej od instruktorów z kolektywu Kapelusznik, którzy występują na Bielskiej Scenie Ognia.

Dziecięco-młodzieżowy festiwal sztuki cyrkowej „Magia Cyrku” odbędzie się w najbliższy weekend w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim przy ul. Namysłowskiej 94 (województwo opolskie). Jest to wydarzenie organizowane przez grupę cyrkową „Cudaki”, jedną z najstarszych młodzieżowych grup cyrkowych działających przy miejscowym domu kultury.

Będzie to już piętnasta edycja festiwalu, gdzie corocznie prezentują się dzieci i młodzież z całej Polski. – Celem wydarzenia jest prezentacja dorobku artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych w dziedzinie sztuki cyrkowej, promowanie sztuki cyrkowej, rozwijanie wrażliwości estetycznej, pasji, sprawności ogólnej, pozytywnych zachowań społecznych, kreatywnego działania, a także nawiązywania i umacniania kontaktów poprzez kulturę i sztukę – wprowadza Miłosz Goślicki, instruktor kuglarski znany z występów na Bielskiej Scenie Ognia.

Prezentacje konkursowe odbędą się w sobotę, 18 maja w godz. 16:00-19:00. Pokazy wszystkich uczestników festiwalu ocenią jurorzy. Po raz pierwszy w historii festiwalu pojawi się na nim reprezentacja z Bielska-Białej w składzie: Dawid Niemiec, Anna Świtek, Mieszko Dirycz i Leszek Dirycz, którzy przedstawią kuglarski spektakl świetlny pt. „Zatoka piratów”, w którym wykorzystują m.in. kij kontaktowy, talerze żonglerskie, kij lewitujący, chusty oraz poi.

W niedzielę, 19 maja w godz.15:00-18:00 nastąpi ogłoszenie wyników. Publiczność zobaczy nagrodzone pokazy, a laureaci otrzymają nagrody. Dodatkowo podczas festiwalu zaprezentują się zaproszeni goście specjalni.

W programie wydarzenia zaplanowano pokazy

*żonglerki (piłki, obręcze, maczugi, itp.),

*ekwilibrystyki (monocykl, kula, rola-bola, drabina, lina pozioma, itp.),

*akrobatyki parterowej (taniec akrobatyczny, kontorsjonistyka, itp.),

*klaunady,

*iluzji. Będą też diabolo, hula hop, poi, kije, flowerstick, talerzyki oraz inne atrakcje.

Poi to przedmiot używany przy tańcu. Jest to para linek lub łańcuszków z podczepionymi na końcu ciężarkami. W celu uzyskania efektu pirotechnicznego dorośli artyści używają piłek nasączonych łatwopalną substancją. Ze względów bezpieczeństwa bielscy kuglarze będą używać rekwizytów ledowych zamiast ogniowych.

Za przygotowanie młodych cyrkowców do konkursu odpowiadają Miłosz Goślicki i Dawid Jasiński, instruktorzy kuglarscy z Domu Kultury w Hałcnowie. Obaj są członkami kolektywu artystycznego Kapelusznik, ugrupowania łączącego artystów i kuglarzy z Podbeskidzia, powstałego po rozszerzeniu działalności Teatru Ognia Tesserakt.

Kapelusznik jest inicjatorem BBuskingu, przystanków artystycznych, które pojawiły się we wrześniu ub. roku w centrum Bielska-Białej. Bielszczanie mogli wtedy bezpłatnie podziwiać występy artystów ulicznych, w tym iluzjonistów, akrobatów, żonglerów, aktorów czy szczudlarzy. Kapelusznik organizuje także Bielskie Sceny Ognia, które odbywają się na placu Chrobrego – zob. Zdumiony tłum na placu Chrobrego. Niesłychane, co oni z nami robią! ZDJĘCIA i FILM.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 9
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *