Miastu grozi katastrofalna powódź? Zaproszenie na wiosenny spacer po lesie ZAPISY!

mar 28, 2025Ludzie, Miasto

W ub. roku odnotowano dwie powodzie o katastrofalnych skutkach dla mieszkańców Bielska-Białej i okolic. O ile człowiek nie ma wpływu na wielkość opadów, o tyle może, a nawet powinien zatrzymać wodę na terenach wyżej położonych w lasach górskich, gdzie statystycznie jest najwięcej opadów. O tym, dlaczego Bielsku-Białej grożą wielkie powodzie opowie w najbliższą niedzielę znany hydrolog z AGH, który zaprasza chętnych na spacer po bielskim lesie. Obowiązują zapisy!

W „Planie Adaptacji Miasta Bielska-Białej do zmian klimatu do roku 2030” przyjętym przez Radę Miejską Bielska-Białej stwierdza się, że w perspektywie roku 2050 można spodziewać się kontynuacji obserwowanych obecnie trendów. Długoterminowe prognozy pogody przewidują wzrost liczby dni z opadem oraz wysokości rocznej sumy opadów zwłaszcza w chłodniejszych porach roku.

Celem planu adaptacji jest zwiększenie odporności miasta na występowanie deszczy nawalnych, nagłych powodzi miejskich oraz powodzi od strony rzek. Mieszkańcy miasta na ogół nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających ze zmian klimat, czemu towarzyszą brak motywacji do przeprowadzenia zmian oraz niewielkie zaangażowanie społeczne w ochronę środowiska.

Problemom retencyjności lasów górskich poświęcony będzie warsztat hydrologiczny, który odbędzie się w niedzielę, 30 marca 2025 w Bielsku-Białej. Organizatorem inicjatywy jest nieformalna grupa „Nasze otoczenie”, która do udziału w warsztacie zaprosiła dr. hab. Mariusza Czopa, znanego hydrologa z AGH. Spotkanie będzie też inspiracją do powstania filmu edukacyjnego.

Warsztat odbywający się w ramach projektu „WODA W LESIE, GLEBIE, SKALE” jest otwarty, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia osób zainteresowanych udziałem w spotkaniu przyjmowane są pod adresem:

notoczenie@gmail.com

tel. 693 315 998

W informacji potwierdzającej udział będzie podane miejsce zbiórki, godzina rozpoczęcia (między 9.00 a 10.00) oraz obszar, po którym będziemy chodzić w Bielsku-Białej. Z szacunku do przyrody w warsztacie nie może brać udział dużo osób.

Organizatorzy pokażą uczestnikom, w jaki sposób zachowuje się woda w lesie na stokach górskich i co ma wpływ na retencyjność terenu. Odpowiedzą na pytania, w jaki sposób gospodarka leśna wpływa na retencyjność terenów górskich oraz co należy robić, aby przygotować się na nadejście kolejnego deszczu nawalnego oraz ograniczyć jego skutki.

Dr hab. inż. Mariusz Czop jest profesorem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, pracuje na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska – specjalista z zakresu hydrogeologii, gospodarki wodnej i ochrony środowiska i wód oraz inżynierii środowiska, w tym w szczególności w tematyce identyfikacji i modelowania złożonych procesów hydrogeologicznych, przenoszenia i transformacji zanieczyszczeń w środowisku. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na AGH.

Autor lub współautor około 120 publikacji naukowych, około 350 opracowań naukowo-badawczych oraz badawczo-rozwojowych dla przemysłu, w tym głównie dla zakładów górniczych i energetycznych oraz zakładów wodociągowych, a także jednostek samorządowych.

bb

Zdjęcia: organizator

Więcej informacji o problemach retencyjności lasów i zagrożeniach powodziowych można znaleźć na:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

https://www.facebook.com/LasWokolMiast

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *