Miasto powiatowe nad Białą zostanie europejską stolicą? Wielcy rywale Bielska-Białej

wrz 26, 2023Miasto

Pod hasłem Miasto Splotów Bielsko-Biała oficjalnie potwierdziło swoją kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. O ten zaszczytny tytuł ubiega się łącznie dwanaście polskich miast, w tym Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. W roku 2029 Europejską Stolicą Kultury zostanie jedno miasto polskie i jedno szwedzkie.

Wnioski aplikacyjne będą oceniane przez dziesięciu niezależnych ekspertów wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch specjalistów wyznaczonych przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod koniec października nastąpi spotkanie preselekcyjne i rozmowy konkursowe z przedstawicielami miast kandydujących. Panel ekspertów uzgodni listę miast wybranych do selekcji finałowej zaplanowanej na połowę 2024.

Miejsce spotkań ludzi i pomysłów

Europejska Stolica Kultury jest jednym z najważniejszych programów UE w zakresie kultury. Tytuł jest przyznawany od 1985 roku. W 2000 roku otrzymał go Kraków, a w 2016 Wrocław. Obecnie Europejskimi Stolicami Kultury są Veszprém na Węgrzech, Eleusis w Grecji i Timișoara w Rumunii. W roku 2029 Europejską Stolicą Kultury zostanie jedno miasto polskie i jedno szwedzkie.

Zdjęcie: Estera Czepczor

Bielsko-Biała wywodzi swój pomysł na hasło i program z tradycji włókienniczej. Miasto splotów to metafora oznaczająca kreatywne miejsce spotkań ludzi i pomysłów. Splatają się ze sobą Bielsko i Biała, historie pogranicza, miasto i góry, kultura i natura, tradycja i nowoczesność, energia i odwaga młodych oraz doświadczenie i mądrość starszych, wyznania: katolickie, protestanckie, prawosławne i judaizm, a także  doświadczenia bielszczan z historią innych miast europejskich.

Europejska Stolica Kultury to przez cały zwycięski rok (2029) liczne wydarzenia: koncerty, wystawy, spektakle, interwencje artystyczne w przestrzeni miasta, czyli wspólne świętowanie. To skuteczna promocja miasta w Polsce i na skalę europejską. To większa atrakcyjność regionu dla turystów, lepsze przychody dla branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz wzrost potencjału inwestycyjnego.

Bez dodatkowej infrastruktury

Mieszkańcy Bielska-Białej na tle innych kandydujących miast wykazali się wysokim zaangażowaniem w działania aplikacyjne. Przez stronę www.bb2029.com wpłynęło ponad sto pomysłów do zrealizowania w ramach ESK, drugie tyle zostało zgłoszonych przez Radę Programową oraz podczas spotkań w ramach przygotowywania aplikacji konkursowej. Część z nich jest już wdrażana w formie prototypów, a niektóre mają szansę realizacji nawet jeśli Bielsko-Biała nie przejdzie do kolejnego etapu zmagań.

Zdjęcie: Zofia Obstarczyk

W celu realizacji przygotowanego programu artystycznego nie jest planowana budowa dodatkowej infrastruktury poza tą, która była już przewidziana w planach rozwoju miasta, m.in. Pedanterii, czyli kompleksu wielofunkcyjnej przestrzeni kulturotwórczej oraz nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka.

Bielsko-Biała nawiązało nowe kontakty międzynarodowe, które chce podtrzymywać, uczestnicząc w projektach i programach międzynarodowych. Jednym z nich jest zainicjowana przez nasze miasto Sieć Martwych Ulic, która ma zająć się wsparciem rozwoju sztuki miasta jako środka ożywiającego opustoszałe i zaniedbane ulice, a nawet dzielnice. Udział w projekcie potwierdziły już Helsinki oraz Kopenhaga, trwają rozmowy z pięcioma potencjalnymi partnerami (Belfast, Leeds, Essen, Wiedeń, Żylina).

bb

Zdjęcie tytułowe: Estera Czepczor

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *