Robert Kowal
W czasie gdy liczni deweloperzy budują osiedla przypominające domki z klocków, w starej substancji miejskiej nie brakuje zabytkowych pustostanów, które w przeszłości były rodowymi siedliskami najbogatszych mieszczan. Należy do nich trzykondygnacyjny budynek przy ul. Zdrojowej nazywany przez historyków willą, ale równie dobrze można go określać pałacem. W przeszłości park zwany ogrodem Ditziusa udostępniany był mieszkańcom miasta w celach rekreacyjnych. Co zostało z tej perły?
To jedna z pierwszych fabrykanckich willi w Bielsku. Budynek o powierzchni użytkowej ponad 1 tys. mkw. wybudowany został około 1870 roku według projektu Emanuela Rosta seniora. Właścicielami willi byli bielscy przedsiębiorcy – bracia Karl Johann i Johann Rudolf Bartelmuss, synowie bogatego fabrykanta wełny zgrzebnej i czesankowej Johanna Bartelmusa.

Ogród udostępniany mieszkańcom miasta
Trzykondygnacyjny budynek wzorowany na włoskim renesansie wyróżnia się pięknym tarasem zwieńczonym trójkątnym szczytem, wspartym na toskańskich kolumnach. Według źródeł, wnętrza wili ozdobione ciekawymi dekoracjami miały nawet ok. 6 m wysokości. W latach 1821-1861 w miejscu willi znajdowała się posesja należąca do poczmistrza Johanna Ditziusa, a park zwany ogrodem Ditziusa udostępniany był mieszkańcom miasta.
Willa Bartelmussa wraz z ogrodem jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. Nieruchomość z działką o powierzchni prawie 2, 5 tys. m stanowi własność Gminy Bielsko-Biała. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2013 roku, została przeznaczona do oddania w użytkowanie wieczyste na 99 lat z jednoczesną sprzedażą usytuowanego na niej budynku w przetargu pisemnym nieograniczonym. Jednak wszystkie dotychczas ogłoszone przetargi na zbycie nieruchomości kończyły się fiaskiem.

Konieczna jest zmiana uchwały
Jak poinformowano witajbielsko.pl w wydziale nieruchomości Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, zgodnie z ustawą wprowadzającą przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności oraz zakaz oddawania takich gruntów w użytkowanie wieczyste, a także na podstawie wypisu z kartoteki budynków, z którego wynika, że obiekt ma charakter mieszkalny, konieczna jest zmiana uchwały Rady Miejskiej przez przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży na własność zamiast oddania jej w użytkowanie wieczyste.
Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej. Następnie zostanie wznowiona procedura sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu. W ratuszu powiedziano nam, że do czasu zbycia nieruchomości kwestią jej zabezpieczenia przed dostępem osób trzecich i ewentualną dewastacją zajmuje się ZGM.

W trakcie naszej wizyty przy Zdrojowej stwierdziliśmy poważne uszkodzenie płotu, przez które nieuprawnione osoby przedostają się na teren posesji. Obecny stan nieruchomości ilustrują nasze zdjęcia oraz film.
Robert Kowal















0 komentarzy