Lolek podwiózł mnie do szkoły. Wrócę ze Smokiem Wawelskim

mar 8, 2023Miasto

Z bólami, pomału, ale jednak do Bielska-Białej dociera rewolucja technologiczna w postaci pojazdów komunikacji publicznej z napędem elektrycznym. Jeszcze w marcu na ulicach pojawić się mają dwa autobusy zeroemisyjne, by dowozić uczniów niepełnosprawnych do szkół na terenie miasta. Pojazdy otrzymały imię dwóch bohaterów popularnych kreskówek, ale nietrudno sobie wyobrazić, że po nich przyjdą inni.

Tabor MZK w Bielsku-Białej zasiliły dwa pierwsze autobusy elektryczne Solaris Urbino 9 LE electric. Bolek o numerze taborowym 227 oraz Lolek z numerem 228 dowozić będą dzieci i uczniów niepełnosprawnych do placówek edukacyjno-oświatowych na terenie miasta. W dni robocze mają służyć do obsługi przewozów zamkniętych, a w weekendy będą wozić pasażerów na liniach miejskich o mniejszym natężeniu.

Autobusy o pojemności 56 pasażerów mogą zabrać na pokład 28 osób na miejscach siedzących i 28 na stojących. Pojazdy zostały wyposażone w baterie Solaris Super Energy o pojemności 280 kWh, których ładowanie będzie odbywać się w zajezdni za pomocą złącza plug-in.

W pojazdach zastosowano udogodnienia dla pasażerów ze szczególnymi potrzebami, m.in. drugie drzwi odskokowo-przesuwne wraz ze specjalną platformą do podjazdu wózków inwalidzkich. Wszystkie przyciski wewnątrz i na zewnątrz autobusów są opatrzone znakami w alfabecie Braille’a. Na tylnej ścianie jest duży wyświetlacz z numerem linii i kierunkiem jazdy. Pojazdy zostały wyposażone także w system monitoringu wizyjnego składający się z kamer wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Jak podkreśla przewoźnik, patronat bohaterów kreskówek był możliwy dzięki przychylności spadkobierców praw autorskich. Nietrudno sobie wyobrazić, że wkrótce na ulice wyjadą autobusy z kolejnymi postaciami, które przyszły na świat w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Pasażerowie będą mogli podróżować z Pampalinim, Szpiegiem z Krainy Deszczowców, Reksiem czy kapitanem Kliperem. Wiele zapomnianych postaci czeka na powtórne odkrycie. Bajki Pana Bałagana i nie tylko są wśród nich.

rok

Foto: Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 1
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *