Legenda o królu, który wjechał do bielskiego kościoła konno FILM

lis 27, 2023Piękne strony BB

Wiele wskazuje na to, że król Szwecji uciekł bocznymi drzwiami z kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku, dzięki czemu nie zginął lub nie został pojmany przez nacierające wojska austriackie. Zewnętrzne drzwi do świątyni datowane na rok 1637 są prawdopodobnie darem za ocalenie króla podczas wojny trzydziestoletniej.

Portal witajbielsko.pl gości z kamerą w kościele św. Stanisława w Starym Bielsku, gdzie powstaje kolejny odcinek popularnego cyklu „Piękne strony Bielska-Białej”. Przedstawiamy w nim charakterystyczne miejsca w Bielsku-Białej, które wyróżniają się unikatową architekturą, mają bogatą historię czy są obiektem nostalgicznych wspomnień wielu pokoleń bielszczan. Oprowadza nas znakomity przewodnik, Bogusław Puchalik.

Wąskimi schodami wchodzimy na chór, a następnie na liczącą 25 metrów wysokości wieżę z dzwonem z 1555 roku. Wieża została wybudowana z tego samego materiału kamiennego, co kościół. Przypomnijmy, najsłynniejszy polski dzwon Zygmunt na Wawelu został odlany w roku 1520. Oba dzwony różni 35 lat oraz to, że bielski jest nadal czynny na co dzień.

bb

Film: Lech Fedyszyn

Udostępnij
Lubię to 8
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *