W najbliższych dniach ruszy 17. sezon wycieczek historycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka. Dominującym tematem wydarzeń będzie mijająca w tym roku 50. rocznica utworzenia województwa bielskiego. Od lat część środowisk w Bielsku-Białej domaga się jego reaktywacji, a docierające do nas co jakiś czas informacje potwierdzają, że w wielu analizach takie województwo ma rację bytu. Nie wdając się w dyskusję czy jest to zasadne, organizatorzy wycieczek chcą przybliżyć, jak doszło do powstania województwa z siedzibą w Bielsku-Białej.
Przypomnijmy: 1 czerwca 1975 roku przeprowadzono w Polsce reformę administracyjną. Dotychczas obowiązujący trójstopniowy podział administracyjny zastąpiony został dwustopniowym, a ze struktury usunięto powiaty. W wyniku zmian powstały również nowe województwa ze stolicami w miastach małych i średnich. Łącznie ich liczba wzrosła do 49. Nowe województwa i miasta wojewódzkie posiadały różny stopień rozwoju gospodarczego, charakter oraz zaludnienie. Wśród nich znalazły się województwa o typowo rolniczym i przetwórczym charakterze.

Na tym tle niewielkie pod względem powierzchni województwo bielskie jawiło się jako silnie uprzemysłowione, zurbanizowane i wyróżniające się pod względem gęstości zaludnienia. Kolejne lata funkcjonowania województwa bielskiego to czas dynamicznego rozwoju Bielskiego Okręgu Przemysłowego, który w momencie likwidacji województwa w 1999 roku był określany jako czwarty w kraju pod względem liczby osób pracujących w przemyśle.

Czy były możliwe inne rozwiązania, czy województwo bielskie miało szanse na przetrwanie? O politycznych okolicznościach przeprowadzenia reformy administracyjnej w 1975 roku i powstaniu województwa bielskiego oraz o kulisach jego likwidacji i próbach przyłączenia Bielska-Białej do województwa małopolskiego opowie dr Maciej Bujakowski w ramach wycieczki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Olszówka.

W nowym sezonie odbędzie się kilkanaście wycieczek poświęconych historii i współczesności Bielska-Białej. – Naszym sprzymierzeńcem jest ogromne zapotrzebowanie mieszkańców na poznawanie miasta poprzez bezpośrednie obcowanie z miejscami i obiektami, które są ważnym świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego – tłumaczy Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka.

Stowarzyszenie od kilkunastu lat prowadzi różne działania społeczne, głównie wycieczki edukacyjne po mieście. Uczestniczyły w nich tysiące mieszkańców, ale wciąż są tłumy chętnych zainteresowanych kolejnymi wycieczkami. – Z roku na rok mieszkańcy Bielska-Białej coraz chętniej i liczniej ruszają w teren. Chodzą, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają liczne inne aktywności. Wychodzimy im naprzeciw, chcemy im zaproponować dwa w jednym – ruch i zdobycie wiedzy o Bielsku-Białej – dodaje Jacek Zachara.

Wycieczki odbywają się w ramach projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej” realizowanego ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego oraz Gminy Bielsko-Biała. Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Informacje o poszczególnych wycieczkach będą zamieszczane na bieżąco na https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka.
bb
Zdjęcia: z poprzednich sezonów wycieczek, fot. Stowarzyszenie Olszówka i własne
Kiedyi będzie pierwsza wycieczka i gdzie?