W przededniu świat Bożego Narodzenia do księgarni trafiła ciekawa publikacja, której współautorami są znani bielscy historycy: Ewa Janoszek, Jacek Kachel i Piotr Kenig. Książka opisuje historię przemysłu meblarskiego w naszym regionie, a więc w Bielsku-Białej i okolicznych miejscowościach, głównie Łodygowicach, Buczkowicach i Rybarzowicach. Będzie świetnym prezentem pod choinkę dla miłośników historii naszego miasta i regionu.
„Kształty użyteczne. O meblach giętych z Podbeskidziem w tle” – jak wskazuje tytuł, osią publikacji są meble gięte. Dzieje wizytówki przemysłu i przeboju eksportowego naszego regionu ukazane są na tle dawnego Bielska i okolicznych miejscowości, przede wszystkim Buczkowic, Rybarzowic i Łodygowic. Książka podzielona jest na trzy rozdziały przygotowane przez znakomitych bielskich historyków.
Piotr Kenig opowiada historię przemysłowców, którzy tutaj zakładali swoje przedsiębiorstwa, korzystając z dostępności okolicznych lasów, zasobów biznesowych Bielska oraz lokalnej siły roboczej. To interesujący przegląd budowania karier i majątków, ale także ich utraty, oraz zmagań z przeciwnościami losu i historii.
– Na śląsko-galicyjskim pograniczu pionierem w branży mebli giętych był bielski ewangelik Rudolf Wagner (1829-1909), kierownik folusza Karla Schröttera w Żywcu-Zabłociu – tłumaczy Piotr Kenig. – Jeszcze przed 1863 rokiem Wagner rozpoczął własną działalność w Buczkowicach (nr 46; obecnie ul. Wyzwolenia 491, pawilon sieci Biedronka). Przepływająca przez posesję dolna Młynówka, sztuczny ciek wodny zasilany wodami Żylicy, napędzała koło wodne, poruszające koło wałkowni, w której spilśniano (folowano) tkaniny produkowane przez bielskich sukienników.
Od 1887 roku meble z Podbeskidzia eksportowano głównie do Niemiec, korzystając z nowo otwartej linii Bielsko-Żywiec (1878) oraz dekadę starszej linii Katowice-Pszczyna (1868). Załadunek następował na stacji w Łodygowicach.
Z kolei Jacek Kachel opisuje Podbeskidzie 100, 150 lat temu przez pryzmat przedsiębiorczości mieszkańców, ich codziennego życia i patriotyzmu czy konfrontacji (zarówno z negatywnym, jak i pozytywnym znaczeniu) z „bielską wyspą językową”). Trzecią część publikacji napisała Ewa Janoszek, która fascynująco prowadzi nas przez historię mebli, przede wszystkim wszelkiego rodzaju siedzisk, krzeseł, foteli i bujaków, skupiając się na modelach mebli giętych, które były wytwarzane na Podbeskidziu.
– W sposób szczególny na tle całego Podbeskidzia wyróżniają się trzy miejscowości: Łodygowice, Buczkowice i Rybarzowice. Wspólnym ich mianownikiem jest przemysł, który rozwinął się na ich terenie. Obok licznych młynów, tartaków, browarów i warsztatów rzemieślniczych pojawiły się duże fabryki. W Łodygowicach działało ich kilka, a największa była filia zakładów włókienniczych Zipsera, która już w połowie XIX wieku zatrudniała 200 osób! Do tego trzeba dodać trzy duże zakłady meblarskie, które znajdowały się w Buczkowicach, Łodygowicach i Rybarzowicach – pisze Jacek Kachel w części pt. Mała ojczyzna pracowitych ludzi.
Całość kończy tekst Pawła Mrózka, współzałożyciela i wspólnika spółki Prosperplast, która książkę sfinansowała i wydała. Celem publikacji jest przywrócenie pamięci o pięknych kartach historii tych ziem – o rzemiośle, uprzemysłowieniu, ciężkiej pracy i wyjątkowym wzornictwie, do którego nawiązują producenci. Spółka, która dotąd specjalizowała się w produkcji doniczek, koszy, skrzyń, pojemników na deszczówkę i innych produktów z tworzyw sztucznych, stworzyła nowe linie mebli ogrodowych, zaprojektowane przez uznanych designerów i zdobywające nagrody za wzornictwo.
Książkę „Kształty użyteczne. O meblach giętych z Podbeskidziem w tle” można już kupić w Księgarni Klimczok. Będzie świetnym prezentem pod choinkę dla miłośników historii Bielska-Białej i okolic. W nowym roku zaplanowane są spotkania z autorami publikacji, które odbędą się m.in. w Książnicy Beskidzkiej czy bibliotece w Buczkowicach. Cześć nakładu Prosperplast przekaże nieodpłatnie do lokalnych szkół i placówek edukacyjno-kulturalnych.
rok
Współpraca: Grzegorz Pacek, radca prawny, pomysłodawca i redaktor prowadzący książki.
0 komentarzy