Koniec restrykcyjnych przepisów ruchu drogowego? Piraci będą mieli lepiej

kwi 14, 2023Miasto

Bielscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali BMW pędzące z prędkością 151 km/h, czyli o 81 km/h szybciej niż zezwalają przepisy na tym odcinku drogi. Pirat został ukarany, ale wiele wskazuje na to, że jego starsi naśladowcy otrzymają wkrótce niespodziewany prezent od władzy. Jeszcze na trwającym posiedzeniu Sejmu posłowie mogą uchwalić nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która łagodzi wcześniej zaostrzane przepisy ułatwiające walkę z piratami drogowymi.

Kilka dni temu policjanci bielskiej drogówki z grupy SPEED podczas patrolowania DK1 na odcinku między Bielskiem-Białą a Czechowicami-Dziedzicami zauważyli pędzące BMW. Pomiar wykazał, że pojazd poruszał się z prędkością 151 km/h, czyli o 81 km/h szybciej niż zezwalają na to przepisy. Mundurowi zatrzymali pirata, którym okazał się 20-letni mieszkaniec powiatu pszczyńskiego. Miał prawo jazdy zaledwie od czterech miesięcy. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktami karnymi.

Recydywiści płacą więcej

Policjanci zastosowali przepisy o recydywie, gdyż kilka dni wcześniej mężczyzna otrzymał mandat za przekroczenie prędkości w przedziale od 41 do 50 km/h. Na jego konto wpłynęło wtedy także 11 punktów karnych. Od 17 września 2022 kierujący, który w ciągu dwóch lat zostanie zatrzymany ponownie za to samo wykroczenie, płaci podwójną wysokość mandatu.

Policja wystąpiła do starosty o zatrzymanie kierowcy prawa jazdy. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, w odniesieniu do młodych kierowców zatrzymanie prawa jazdy następuje w przypadku przekroczenia liczby 20 punktów karnych w okresie roku od wydania prawa jazdy.

Zgodnie z poprawkami do ustawy Prawo o ruchu drogowym przyjętymi przez sejmową komisję infrastruktury, kierowcy mogą spodziewać się złagodzenia przepisów dotyczących punktów karnych za nieprzepisową jazdę. W ostatnich latach były one wielokrotnie zaostrzane m.in. poprzez podwyższenie wymiaru mandatów. Teraz z tytułu wykroczeń można szybciej zebrać 25 punktów karnych, co skutkuje utratą prawa jazdy. W obecnym stanie prawnym kierowca nie może zredukować swojego limitu i musi czekać dwa lata, aby zostały anulowane.

Poprawka łagodzi restrykcje

Sejm proceduje jednak zmianę restrykcyjnego prawa. Pod obrady trafi poprawka łagodząca przepisy karne, co oznacza powrót do sytuacji sprzed 2022. Zmiany dotyczą m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych czy przywrócenia rocznego okresu, po którym usuwa się punkty. Prawo jazdy będzie automatycznie zwracane po upływie okresu, na który zostało zatrzymane, bez konieczności składania wniosku.

Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, kierowcy raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli odjąć sześć punktów karnych (nie dotyczy to młodych kierowców w ciągu roku od wydania prawa jazdy). Informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane już po roku.

***

Z danych policji wynika, że w ostatnich latach spada liczba wypadków drogowych, mniej jest też ofiar śmiertelnych i rannych. W 2022 policjanci wystawili mniej mandatów, ale ich łączna wartość wzrosła w ciągu roku z ok. 691,8 mln zł do prawie 1 mld 460 tys. zł.

rok

Zdjęcia: policja

Udostępnij
Lubię to 2
Nie lubię tego 1

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *