Koleją bliżej i wygodniej. Jak Bielsko i Biała szeroko otworzyły się na świat? WYCIECZKA

maj 22, 2024Ludzie, Miasto

„Historia bielsko-bialskiego węzła kolejowego” – to temat pierwszej wycieczki po Bielsku-Białej organizowanej przez Stowarzyszenie Olszówka w ramach projektu „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów”. Najlepsi przewodnicy pokażą miejsca, dzięki którym w przeszłości miasto było szeroko otwarte na świat, a mieszkańcy mogli podróżować w odległe kierunki. Wycieczka odbędzie się w najbliższą niedzielę. Trzeba się zapisać!

W przyszłym roku mija 170 lat od dotarcia do Bielska kolei, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju dwumiasta. Jeszcze w XIX uzyskano połączenie z miejscowościami położonymi na południe, a w 1888 roku zostały wybudowane linie łączące z Cieszynem oraz Kalwarią. Od kiedy linię kolejową poprowadzono do Bielska, a później do Białej, miasto otworzyło się bardziej na świat. Z czasem powstało szereg obiektów infrastruktury.

Bielsko-bialski ośrodek przemysłowy już w XIX wieku był ważny w tej części Europy. Jednym z czynników ułatwiających rozwój miasta był transport. Świetnie rozumiały to władze miejskie. Za pomocą kolei nie tylko mieszkańcy mogli podróżować w odległe kierunki. Dowożono także towary, materiały do produkcji czy wywożono wyroby rodzimego przemysłu.

W okresie dwóch wojen światowych były to linie o znaczeniu strategicznym, z których korzystały transporty wojskowe. W czasach powojennych bielsko-bialski węzeł kolejowy należał do największych w kraju. Każdego dnia korzystało z niego kilkadziesiąt tysięcy osób dojeżdżających do pracy i do szkół, a tworzące się korki na licznych przejazdach kolejowych były utrapieniem mieszkańców.

O historii kolei w naszym mieście opowie w trakcie wycieczki dr Maciej Bujakowski z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Wycieczka rozpocznie się w niedzielę, 26 maja o godz.10.00. Uwaga, są zapisy!
stowarzyszenieolszowka@gmail.com
tel. 693 315 998
https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Na szesnasty sezon wycieczkowy stowarzyszenie przygotowało cykl szesnastu wycieczek. Projekt „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów” wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Jak tłumaczy Jacek Zachara, twórca projektu, splot dwóch niegdyś odrębnych miast, które przez wieki należały do różnej państwowości, a także regionów historycznych – Śląska i Małopolski, gwarantuje większą atrakcyjność miejsca.

Podczas realizacji projektu Stowarzyszenie Olszówka pokaże wszystkie sploty – historii, miejsc, różnych kultur, tradycji i dziedzictwa, które tworzą unikalną tożsamość miejsca. W Bielsku i Białej ścierały się różne idee, nacje, religie, ale mimo wszystko, a może właśnie dlatego, w dwumieście przybywało wiele nowych idei, działań i inicjatywy. Dzięki temu miasto dynamicznie rozwijało się.

Stowarzyszenie Olszówka chce zabrać mieszkańców na spacery po wielu miejscach w mieście, aby im pokazać i uzmysłowić wszystkie sploty. Na co dzień, przemieszczając się ulicami, nie zdajemy sobie sprawy, że od wieków korzystali z nich przedstawiciele różnych kultur i tradycji, nasi przodkowie. Kierunek ich wędrówek i kształtowania zabudowy miasta determinował splot wydarzeń historycznych. Stowarzyszenie pokaże również specyfikę niektórych dzielnic, które były w różnych okresach dołączane, a dziś tworzą jeden organizm miejski.

Zadanie jest uzupełnieniem i kontynuacją projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego jest dofinansowany przez Gminę Bielsko-Biała. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

bb

Udostępnij
Lubię to 8
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *