„Maluch” będzie głównym bohaterem historycznego spaceru po Bielsku-Białej, który w najbliższą niedzielę rozpocznie nowy sezon wycieczkowy stowarzyszenia Olszówka. Przewodnik opowie m.in. o tym, jak mały fiat trafił do Bielska-Białej i jak zmienił polską motoryzację oraz miasto nad Białą. Nie zabraknie ciekawych epizodów, jak problemy z publiczną egzekucją z połowy XVIII wieku czy awanturą na komorowickim cmentarzu. Obowiązują zapisy. W przeszłości na niektóre wycieczki było tak duże zapotrzebowanie, że mieliśmy „klęskę urodzaju” i nie dla wszystkich starczyło miejsca.
Stowarzyszenie Olszówka rozpoczyna kolejny sezon wycieczkowy w ramach projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. Ponieważ dużą część wycieczek będzie poświęcona Białej z okazji 300. rocznicy nadania jej praw, projekt ma w tym roku podtytuł „Drogi prowadzą do Białej”. Ale konteksty miasta Biała to nie jedyny wątek cyklu wycieczek. Pierwsza będzie dotyczyć jednego z symboli naszego miasta, czyli Fiata 126p, którego pierwszy egzemplarz zjechał z linii montażowej 50 lat temu.
O małym fiacie opowiadał będzie Sławomir Horowski, historyk i regionalista, nauczyciel w II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej. Choć popularny przed laty „Maluch” będzie głównym bohaterem tego historycznego spaceru po Bielsku-Białej, to mowa będzie także o historii europejskiej motoryzacji, o historii FIAT-a w Polsce, o tym, jak mały fiat trafił do Bielska-Białej i jak zmienił polską motoryzację oraz samo miasto nad Białą.
Nie zabraknie ciekawych epizodów z dziejów miasta związanych z trasą wycieczki, takich jak np. problemy z publiczną egzekucją z połowy XVIII wieku czy awanturą na komorowickim cmentarzu w 20-leciu międzywojennym.
Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 28 maja (początek godz.10.00). Są zapisy: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka oraz tel. 693 315 998.
– Naszym sprzymierzeńcem jest ogromne zapotrzebowanie mieszkańców na poznawanie miasta poprzez bezpośrednie obcowanie z miejscami i obiektami, które są ważnym świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego – tłumaczy Jacek Zachara, twórca projektu. – Wiemy o tym, bo od kilkunastu lat prowadzimy różnego rodzaju działania, głównie wycieczki edukacyjne, które pokazują wiele fragmentów naszego miasta. Mimo że przeprowadziliśmy wiele akcji edukacyjnych, w których uczestniczyło tysiące mieszkańców, ciągle mamy tłumy chętnych. A na niektóre wycieczki było tak duże zapotrzebowanie, że mieliśmy swoistą „klęskę urodzaju” i nie dla wszystkich starczyło miejsca – dodaje.
Od początku istnienia osadnictwa na terenie naszego miasta przebiegały przez niego różnego rodzaju szlaki – komunikacyjne, kupieckie, militarne, itp. Podczas rozpoczynającego się cyklu wycieczek stowarzyszenie Olszówka chce przypomnieć o tym, co pozostawiły owe szlaki. Skupi się na miejscach i problemach związanych z naszym dziedzictwem kulturowym, pokaże mało znane fakty. W tym roku niektóre wycieczki będą się odnosić wprost lub pośrednio do dawnych działań administracji samorządowej – począwszy od średniowiecza aż do czasów PRL.
Patronem cyklu wycieczek po Bielsku-Białej jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
bb
0 komentarzy