Bielsko-Biała jest w Polsce i na świecie kojarzone z jazzem, a niektórzy twierdzą nawet, że to jego ojczyzna. Duża w tym rola Jazzowej Jesieni, festiwalu, który od początku jest miejscem, gdzie rodzą się nowe, specjalne projekty. Tak będzie i w tym roku. W połowie listopada na scenie Bielskiego Centrum Kultury nowe oblicza swojej muzyki pokażą m.in. Aga Zaryan, Raphael Rogiński i Marcin Wasilewski Trio. Bielski koncert Shai Maestro będzie jedynym występem tego pianisty w Polsce.
Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej jest od ponad dwóch dekad jednym z najważniejszych miejsc spotkań artystów, którzy nie uznają granic w muzyce i sztuce. Wszystkie wydarzenia festiwalowe łączy muzyka Tomasza Stańko – jego filozofia, estetyka i wrażliwość. Legendarny trębacz i kompozytor prowadził bielski festiwal od pierwszej jego edycji, a od sześciu lat festiwal nosi Jego imię.
– Jazzowa Jesień jest dla mnie miejscem spotkań niezwykłych artystów – indywidualistów, którzy razem tworzą nową jakość. Program od lat pokazuje, jak wielką siłą jest różnorodność – to, co Tata zawsze najbardziej kochał. Każdy koncert jest inny, ale wszystkie razem tworzą wyjątkową opowieść – podkreśla Anna Stańko, córka patrona, która jest dyrektorką programową Jazzowej Jesieni.

23. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej odbędzie się w dniach 13-16 listopada 2025. Szczególnymi atrakcjami tegorocznej edycji będą trzy nowe przedsięwzięcia: projekt Raphaela Rogińskiego z Mariną Džukljev i Markiem Pospieszalskim, wyjątkowe spotkanie Marcina Wasilewskiego Trio z Joe Lovano i Tomaszem Dąbrowskim poświęcone muzyce patrona oraz premierowy nonet Agi Zaryan. Shai Maestro przyjedzie z nowym projektem The Guesthouse. Jego bielski koncert będzie jedynym występem w Polsce.
Program 23. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej
Czwartek, 13 listopada
Festiwal otworzą Raphael Rogiński, Marina Džukljev i Marek Pospieszalski, tworząc muzykę intuicyjną, zakorzenioną w różnych tradycjach, a jednocześnie pełną świeżych poszukiwań. W części koncertu Rogiński sięgnie do partytur Tomasza Stańko. W drugiej części wieczoru zabrzmi Craig Taborn z Tomeką Reid i Chesem Smithem.
Piątek, 14 listopada
Na początek Mark Turner zaprezentuje projekt Autobiography of An Ex-Colored Man, a następnie publiczność spotka się z muzyką Shai Maestro i jego kwartetu The Guesthouse, gdzie subtelność, ekspresja i duchowa głębia zamieniają się w porywające pejzaże brzmieniowe.
Sobota, 15 listopada
Marcin Wasilewski Trio z Joe Lovano i Tomaszem Dąbrowskim przywołają twórczość Tomasza Stańko, ukazując ją w gronie artystów, którzy współtworzyli z nim muzyczne światy. Po tym występie na scenie pojawi się Ambrose Akinmusire z solowym projektem Beauty is Enough – jedną z najbardziej oryginalnych i przejmujących wizji współczesnej trąbki jazzowej.
Niedziela, 16 listopada
Piotr Matusik Trio – Native Dancer reprezentuje silny głos nowego pokolenia polskiego jazzu, zakorzeniony w Bielsku-Białej i ceniony za dojrzałość oraz własne brzmienie. Ostatnim akcentem tegorocznej edycji festiwalu będzie premierowy projekt Agi Zaryan z udziałem czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej.
Organizatorem 23. Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej jest Gmina Bielsko-Biała i Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, a współorganizatorami Województwo Śląskie i Ars Cameralis – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unii Europejskiej.
Wszystkie koncerty festiwalowe rozpoczynają się o godz. 18.00. Karnety oraz bilety na poszczególne dni festiwalu dostępne są na stronie www.bilety.bck.bielsko.pl oraz w kasach BCK.
bb
Na zdjęciu tytułowym: Anna Stańko, dyrektorka programowa Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej

0 komentarzy