Dekada lat 70. ub. wieku to okres wielu inwestycji przemysłowych w Bielsku-Białej, którym towarzyszyła wszędobylska propaganda sukcesu. Był to czas dużych zmian, które na trwałe zmieniły krajobraz miasta oraz jego strukturę społeczną. Niedzielna wycieczka będzie o tym, jak zmieniło się w tym czasie nasze miasto i jaki wpływ na to miała decyzja o wybudowaniu Fabryki Samochodów Małolitrażowych.
Wśród wielu budów realizowanych w latach 70. była Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, sztandarowa inwestycja okresu Edwarda Gierka. Wycieczka do czasów dzieciństwa wielu tysięcy bielszczan odbędzie się w niedzielę, 4 czerwca o godz. 10.00 – prowadzenie dr Maciej Bujakowski.
Wycieczka jest bezpłatna. Obowiązują zapisy. Potwierdzeniem uczestnictwa będzie otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Zapisy: stowarzyszenieolszowka@gmail.com oraz tel. 693 315 998.
Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego przy dofinansowaniu Gminy Bielsko-Biała. Patronem wycieczek jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
– Z roku na rok mieszkańcy Bielska-Białej coraz chętniej i liczniej ruszają w teren. Chodzą, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają liczne inne aktywności. Wychodzimy im naprzeciw, chcemy im zaproponować dwa w jednym – ruch i zdobycie wiedzy o Bielsku-Białej – tłumaczy Jacek Zachara ze Stowarzyszenia Olszówka, twórca projektu cyklu wycieczek po Bielsku-Białej.
Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.
Wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie Olszówka rozpoczęły się w Cygańskim Lesie, a później przyszła kolej na poznawanie całego miasta. Mimo że uczestniczyły w nich tysiące mieszkańców, ciągle są tłumy chętnych na najnowsze wydarzenia.
bb
Zdjęcie: FCA Poland Archiwum
0 komentarzy