Jesteśmy tylko ssakami, nasza cywilizacja jest mocno przeszacowana

lut 21, 2023Ludzie

Marek Tomalik

Canning Stock Route, Australia Zachodnia. Najtrudniejszy szlak offroadowy na świecie liczący ponad 2 000 km. 

Z dziennika podróży: Jezioro Rozczarowanie jest jak ścięte lodem Śniardwy. Tyle, że po horyzont tylko sól, kilkunastomilimetrowa jej warstwa. Fatamorgana. Moment nieuwagi miedzy studniami nr 18 i 19 i pakujemy się wprost w objęcia błotnistego, częściowo wyschniętego jeziora. Teraz już tylko – gaz do dechy, byle przeskoczyć grząski teren i znaleźć się na suchym! Stary, ale jakże jary land cruiser (FJ 40, 1976) niemal unosi nas w powietrzu, ledwo panuję nad kierownicą. Przejeżdżamy. Zabrakło jednak czasu na nadanie radiem CB ostrzeżenia. Spini i Dingo po chwili zakopują się w błocie po osie. Silnik ich auta wyje jak bestia – pogrążają się. Pierwsze suche miejsce oddalone jest od zakopanej toyoty o około 90 m. Czy wystarczy nam lin? Jest ich prawie na styk. Oto cywilizacja XXI wieku w uścisku Małej Pustyni Piaszczystej.

Co mi dała wyprawa, której czas zastygł jakieś 20 lat temu? No właśnie, czy zastygł? Nie bardzo, skoro wskrzesza emocje podobne tym sprzed dwóch dekad. Te kilkanaście dni w bardzo trudnym, ale możliwym do przeżycia terenie – w perspektywie czasu – pozwoliły mi zrozumieć, że tak naprawdę jesteśmy tylko ssakami, że ta nasza cywilizacja jestmocno przeszacowana, że aż tli się od niemocy, że się sama zapala, że stajemy się nieszczęśliwi nie z braku, tylko z nadmiaru dóbr wszelakich. Tam na pustyni, na obszarach odległych od jakichkolwiek skupisk ludzkich o wiele setek kilometrów, najbardziej liczy się towarzystwo człowieka, łyk wody i łyżka jakiejkolwiek strawy. I jeszcze to, że otaczający mnie tam świat ma niezwykłą moc wskrzeszania sił i że ułatwia zrozumienie świata poprzez swą jedność!
 A ma tę moc, bo jest przez człowieka zaledwie muśnięty…

Marek Tomalik 

Autor jest podróżnikiem, dziennikarzem prasowym i radiowym, z wykształcenia geolog, bielszczanin. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.pl). Twórca i organizator 23 edycji Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły” oraz wielu innych imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Stały współpracownik National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju „Nastaw uszu”. Zasiadał w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. Prowadził obrady kapituły Trzech Żywiołów. Dwukrotny laureat Kolosów. Obecnie ma swoją audycję podróżniczą w RMF Classic (Jasna Strona Świata). Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor trzech książek o piątym kontynencie: „Australia, moja miłość”, „Lady Australia” i „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, bielszczanin. 

Więcej przeczytasz na: www.australia-przygoda.com oraz www.wsednosprawy.pl

Udostępnij
Lubię to 0
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *