Jeden nowy „Cud Polski” w każdym województwie i 48 nominowanych miejsc, obiektów i obszarów na terenie całego kraju. Dziś oficjalnie ogłoszono wyniki plebiscytu magazynu National Geographic Traveler i national-geographic.pl. Wśród trzech nominowanych z województwa śląskiego było Bielsko-Biała. Po przeliczeniu wszystkich głosów wyniki są jasne. Cudów nie było.
W województwie śląskim oprócz Bielska-Białej nominowani byli Graniczne Meandry Odry oraz Szlak Beboków w Katowicach. O Bielsku-Białej uczestnicy plebiscytu dowiedzieli się, że to „miasto splotów”, kreatywna przestrzeń spotkań ludzi i pomysłów. „W unikalnym wielobarwnym wzorze pojawiają się dwa dominujące motywy: przepleciona krętą nicią rzeki Białej historia dwóch kiedyś odrębnych miast. Ciągły ruch interferuje ze spokojem niezmiennie trwającej górskiej przyrody”. Wiadomo o co chodzi.
Naturalna atrakcja turystyczna
Graniczne Meandry Odry – to pierwszy odcinek rzeki, tuż przy granicy z Czechami, będący naturalną atrakcją turystyczną Krainy Górnej Odry. W tym miejscu rzeka jest nieuregulowana, a jej malownicze meandry wraz z okolicznymi łąkami i lasami tworzą teren cenny przyrodniczo.
Szlak Beboków w Katowicach promuje folklor śląski. Trasa w poszukiwaniu na razie ponad 40 małych stworków zadebiutowała w tym roku w Katowicach. Znalazcy figurek mogą zbierać specjalne stemple, a na końcu otrzymać odznakę łowcy beboków. W ten sposób można łatwo i przyjemnie zwiedzić miasto i jego największe atrakcje.
O znacznej wartości promocyjnej
Przez cztery tygodnie czytelnicy National Geographic Traveler z całej Polski wybierali „Cuda Polski 2024”, głosując na najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w każdym województwie. Każdy uczestnik mógł oddać codziennie jeden głos na jedno miejsce w każdym regionie. Łącznie w tegorocznej edycji plebiscytu oddano rekordowe 258 tys. głosów.
Wynik w województwie śląskim mógł być tylko jeden, biorąc pod uwagę potencjał społeczny miejsca oraz patriotyzm lokalny. Cudów nie było. Bielsko-Biała znaczną większością głosów wygrało plebiscyt w naszym regionie i od dziś może posługiwać się tytułem o znacznej wartości promocyjnej. Czy będziemy umieli skorzystać z tej pomocy, to już inna sprawa.
rok
Tak myślałem…
„Ciągły ruch interferuje ze spokojem niezmiennie trwającej górskiej przyrody”. Kto wymyślił ten slogan i za ile? Może na tym kongresie kultury który nie wiadomo za czyje pieniądze się odbył. Pozdrawiam myślących.