Imponujący ośrodek integracji cudzoziemców ZDJĘCIA

mar 23, 2023Miasto

Dzięki poważnemu wsparciu fundatorów i sponsorów, w tym głównie gminy Bielsko-Biała otwarto dziś nową siedzibę młodzieżowej „redakcjiBB” oraz Ośrodka Integracji Obcokrajowców „myBB”. Kolorowej wstęgi w nowym Centrum Aktywności Społecznej nie chciał przecinać obecny na uroczystości prezydent Jarosław Klimaszewski, który oddał nożyczki w – jak się wyraził – godniejsze ręce.

Do tej pory zarówno „redakcjaBB” obejmująca swoimi działaniami młodzież wszystkich bielskich szkół średnich, a także Ośrodek Integracji Obcokrajowców „myBB” obsługujący tysiące migrantów i uchodźców gnieździły się w tymczasowej przybudówce na tyłach budynku przy ul. Krasińskiego 5a. Od dzisiaj oba projekty mają nową, imponującą siedzibę, której nie powstydziłaby się żadna redakcja lokalnych mediów. Wcześniej była tam bardzo zaniedbana nieruchomość podległa ZGM.

Po latach starań Miasto dzięki wsparciu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego wyremontowało pierwszą kondygnację (350 m kw.) przylegających do siebie budynków w podwórzu posesji Krasińskiego 11 i w drodze konkursu powierzyło je na dwa lata (2023-24) Towarzystwu Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia kierowanemu przez Grażynę Staniszewską. Łącznie inwestycja kosztowała niecałe 4 mln zł.

Ośrodek Integracji Obcokrajowców myBB to projekt prowadzony od maja 2019 w ramach zadania publicznego mającego na celu przystosowanie cudzoziemców, którzy osiedlili się w Bielsku-Białej, do nowych warunków życia. W pachnących farbą pomieszczeniach odbywają się zajęcia mające na celu integrację cudzoziemców ze społecznością lokalną (np. kurs manicure, fryzjerstwo, poradnictwo pobytowe, kursy języka polskiego). Projekt finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Projekt „redakcjaBB” skupia uczniów bielskich szkół średnich, którzy dzięki współdziałaniu, samodzielności i pracy redakcyjno-graficznej wydają własną, bezpłatną gazetę. Jak dotąd, ukazało się 15 edycji ze stale rosnącym poziomem dziennikarsko-edytorskim. Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia prowadziło „redakcjęBB” przez pięć lat, po czym odpowiedzialność za projekt przyjęła nowo powstała fundacja młodych „ZróbmyTo”.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *