Był wszechstronnie uzdolnionym artystą, który w 20-leciu międzywojennym mieszkał w kamienicy w centrum Bielska. Przyjaciel Witkacego, Gustawa Morcinka, Kazimiery Alberti, Juliusza Osterwy. Nauczyciel w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Jego dzieła oglądać można w wielu muzeach, a sztuki teatralne wystawiane są na scenach całego kraju. W Bielsku-Białej pozostawił po sobie m.in. witraże w kościele Narodzenia NMP w Lipniku. Kim był ów geniusz? Dowiemy się tego na wycieczce, na którą zapraszamy w imieniu Olszówki.
Stowarzyszenie Olszówka jest organizatorem weekendowych spacerów po Bielsku-Białej, które przypominają bielszczanom zapomniane karty bogatej historii miasta. Na tegoroczny, szesnasty sezon wycieczkowy Olszówka przygotowała cykl szesnastu wycieczek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w maju od „Historii bielsko-bialskiego węzła kolejowego”, a później oglądaliśmy zapomniane fabryki. Patrz: Tam, gdzie bielskie znaczyło najlepsze. Wielki pożar w fabryce zapałek ZDJĘCIA i FILM.
W ubiegłym sezonie mogliśmy poznać postać Petera Michala Bohúňa, słowackiego twórcy narodowego, który dużą część swojego twórczego życia spędził w naszym mieście i w nim został pochowany. Przewodnikiem po życiu i twórczości artysty była Teresa Dudek-Bujarek z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, która w najbliższą niedzielę opowie nam o innej wybitnej postaci związanej z Bielskiem.
O Adamie Bunschu (1896-1969) uczą w szkołach i na uniwersytetach. Był wszechstronnie uzdolnionym artystą, który w 20-leciu międzywojennym mieszkał w Bielsku. Syn krakowskiego rzeźbiarza Alojzego, skończył Akademię Sztuk Pięknych i Uniwersytet Jagielloński. Był nauczycielem w Bielskiej Szkole Przemysłowej, gdzie prowadził rysunek odręczny, rysunek zawodowy oraz szkicowanie. Mieszkał w kamienicy przy ul. Mickiewicza, ale też pod kilkoma innymi adresami. W Bielsku-Białej pozostawił po sobie m.in. witraże i polichromie w kościele Narodzenia NMP w Lipniku, które projektował i malował w latach 1948-1957.
Przyjaciel Witkacego, Gustawa Morcinka, Kazimiery Alberti, Juliusza Osterwy, Bunsch był artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. Malarz, grafik, pastelista, witrażownik, eseista, dramaturg i twórca teatralny. Tworzył portrety, pejzaże, wizerunki zwierząt, sceny religijne, rodzajowe i symboliczne. Stąpał twardo po ziemi i jak było trzeba, bronił polskości jako uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz I i II wojny światowej. Kawaler Krzyża Walecznych (dwukrotnie), w randze porucznika był podwładnym gen. Stanisława Maczka.
Wycieczka „Śladami Adama Bunscha” odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia, początek o godz. 10.00. Naszym przewodnikiem będzie Teresa Dudek-Bujarek z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Uwaga! Obowiązują zapisy:
stowarzyszenieolszowka@gmail.com
tel. 693 315 998
https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka
Organizatorzy proszą o podanie nazwiska i imienia. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki. Wycieczka jest bezpłatna.
Spacer odbywa się w ramach projektu „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów” i wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego jest dofinansowany przez Gminę Bielsko-Biała. Jego patronem jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
bb
0 komentarzy