Robert Kowal
– Bielsko-Biała jest piękne – nie wątpi Zbigniew Preisner, światowej sławy kompozytor, który wrócił na krótko do miasta swojego dzieciństwa. Ale nie jest to wyłącznie podróż sentymentalna. Preisner obok innych znanych bielszczan wspiera fundację, która pomaga utalentowanej bielskiej młodzieży. Wczoraj znalazł kilka chwil, aby spotkać się ze stypendystami w Willi Sixta i zachęcał ich do walki o swoje. W tym roku Fundacja „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński” zaczęła wypłacać stypendia kolejnym ośmiorgu studentom. Dowiedzieliśmy się, ile konkretnie otrzymują pieniędzy i kto może się o nie ubiegać.
Od czterech lat Fundacja „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński” wspiera zdolną młodzież, która chce studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, pomagając jej materialnie. Z roku na rok liczba stypendystów wzrasta. Obecnie jest ich rekordowo dużo, bo aż ośmioro, a każdy wyjątkowy.
Podążajcie za swoimi marzeniami
Docenionymi i wyróżnionymi studentami są tym razem: Maria Rybak (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; kierunek biofizyka), Maja Niedośpiał (Instytut Filologii Słowiańskiej; filologia bułgarska), Viktoria Glombitza (Wydział Polonistyki), Nadia Perkanowska (Wydział Lekarski), Antonio Franceso Rizzo (Wydział Filologiczny, filologia szwedzka), Małgorzata Kopel, Wiktoria Sojka i Antoni Polak (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej).
Wszyscy zebrali się wczoraj w Willi Sixta na uroczystym rozdaniu stypendiów. Gościem honorowym był Zbigniew Preisner, jeden z donatorów Fundacji „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński”, który gratulował stypendystom świetnych wyników w nauce i życzył im kolejnych sukcesów. Wielki kompozytor znalazł czas na krótką rozmowę z każdym z nich. Wszyscy otrzymali płyty z jego muzyką filmową, opatrzone autografami.
W wystąpieniu do stypendystów zwracał uwagę na znaczenie nauk ścisłych, wynalazczości i nowatorskich projektów. – Szukajcie nowych rozwiązań, idźcie do przodu, próbujcie marzyć, kierujcie się instynktem. Tylko walcząc o swoje, podążając za swoimi marzeniami, możecie osiągnąć wszystko – zachęcał Zbigniew Preisner.
Życie ułożyło się inaczej
Dzięki pomocy fundacji stypendyści mają szansę zdobyć ciekawy zawód i pracę, za które będą szanowani. Kompozytor odwołał się do przykładu Doliny Krzemowej, która powstała dzięki patentom. Jego zdaniem, osoba, która wymyśli sposób zbierania energii z szyb i wykorzystywania jej w gospodarstwie domowym, dostanie Nobla.
– Bielsko-Biała to piękne miasto – nie wątpi Zbigniew Preisner. Kompozytor zadeklarował, że zawsze chciał wrócić do miasta swojego dzieciństwa, ale niestety życie ułożyło się inaczej. – Ilekroć tutaj przyjeżdżam, mam gęsią skórkę – przekonywał.
Zbigniew Preisner urodził się 20 maja 1955 roku w Bielsku-Białej. Napisał muzykę do około 80 filmów, spektakli teatralnych oraz produkcji telewizyjnych. Studiował historię oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ogromną sławę i popularność przyniosła mu współpraca z Krzysztofem Kieślowskim i Agnieszką Holland. Trzykrotnie zdobył tytuł Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przyznawany przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles (1991-1993).
Wspólnota małej ojczyzny
Celem Fundacji „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński” jest obok wsparcia materialnego także integracja środowisk, dla których ważna jest wspólnota małej ojczyzny Bielska-Białej i okolic oraz doświadczenie edukacji na najstarszej polskiej uczelni. Obok Zbigniewa Preisnera fundację wspierają także m.in. Agata Smalcerz, Artur Pałyga czy prof. Sławomir Kołodziej. Do darczyńców należał śp. prof. Jerzy Stuhr, który mimo poważnej choroby utrzymywał kontakt z jej władzami.
– Fundacja łączy osoby, które pochodzą z Bielska-Białej i w różnym czasie studiowały na najstarszej polskiej uczelni – tłumaczy Grzegorz Pacek, prezes Fundacji „Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński”. – Wspiera nas bardzo wiele osób, czasem nawet związanych z innymi uczelniami. Chcemy pomagać młodym utalentowanym bielszczanom. Staramy się wybierać osoby, które mają świetne wyniki w nauce, laureatów olimpiad i konkursów, absolwentów z paskami na świadectwie – słyszymy.
Pomoc dla osób z uboższych rodzin
Chodzi o pomoc dla utalentowanych maturzystów z uboższych rodzin. Stypendia przyznawane są według dwóch kryteriów: socjalnego i naukowego. Grzegorz Pacek zwraca uwagę, że niektórzy uzdolnieni bielscy uczniowie mają dochód w wysokości zaledwie kilkuset złotych na członka rodziny. W zależności od tych kryteriów stypendium wynosi 400-800 zł miesięcznie. – Niektórzy otrzymują również pomoc od innych fundacji, więc w sumie są to dla nich znaczące kwoty – przyznaje prezes.
Wprawdzie fundacja pomaga bielszczanom, którzy chcą podjąć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale Grzegorz Pacek nie wyklucza, że w przyszłości będzie wspierała także studentów Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.
Robert Kowal
Dzisiaj w ratuszu Zbigniew Preisner odbierze dyplom honorowego obywatela Bielska-Białej.
Gratulacje dla wszystkich stypendystów. To zaszczyt mieć takiego mentora i patrona. Oby kasy i zapału nie zbrakło nikomu.
Gratulacje dla stypendystów. Ogromne podziękowania należą się Panu Grzegorzowi Packowi za pomysł i wysiłek wkładany w działanie fundacji. Gratulacje Grzegorz.