Historia napędzana wodą z rzeki Wapienica. Wycieczka do miejsc, gdzie czas się zatrzymał POLECAMY

cze 14, 2024Ludzie, Miasto

Którędy przebiegał dawny szlak przemytników soli oraz jakie tajemnice skrywa Palenica? Gdzie mieszkańcy grali w kręgle i skąd czerpano krystalicznie czystą wodę do popularnego basenu? Odpowiedzi poznamy na wycieczce historycznej do górnej Wapienicy, podczas której dotrzemy do kilkunastu miejsc, gdzie czas się zatrzymał. Jeśli nie wiedzieliście co ze sobą zrobić w niedzielę, to sprawa jest już jasna. Na zainteresowanych czeka znakomity przewodnik.

Górna część Wapienicy należy do najbardziej urokliwych i atrakcyjnych rejonów turystycznych Bielska-Białej. Miejsce to kojarzy się przede wszystkim z lasami oraz pobliską zaporą wodną, która w każdy weekend przyciąga setki mieszkańców, nie tylko naszego miasta. Wycieczka historyczna dotyczyć będzie jednak ciekawych miejsc głównie w rejonie ulic Zapora i Kopytko aż do granic Doliny Luizy.

Podczas spotkania będziemy podziwiać architekturę zabytkowych willi z XIX wieku i poznać fakty z ich przeszłości. Zostanie przedstawiona historia zapomnianych dwóch tartaków i zakładów przemysłowych, gdzie urządzenia były napędzane wodą z rzeki Wapienica. Zobaczymy ślady przemysłu sprzed 180 lat, o których już prawie nikt nie pamięta oraz dowiemy się, gdzie spotykali się miejscowi mieszkańcy i jak spędzali wolny czas, gdzie można było grać w kręgle oraz skąd czerpano krystalicznie czystą wodę do popularnego basenu.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2024, początek godz. 10.00 – zbiórka na ostatnim przystanku autobusu linii nr 16 przy ul. Zapora. Organizatorzy proszą o zabranie ubioru terenowego, szczególnie obuwia. Spotkanie poprowadzi Wiesław Dziubek, miłośnik historii i mieszkaniec Wapienicy, który przedstawi lokalną historię i zaprezentuje wiele archiwalnych fotografii, m.in. budynków, które dawno nie istnieją.

Organizatorami wycieczki są portal historyczny Beskidia.pl oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne, a portal witajbielsko.pl bije brawo za ciekawą inicjatywę.

bb

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *