Od najbliższego wtorku z wieży ratusza w Bielsku-Białej znów popłynie hejnał, w którym usłyszymy rytm maszyn włókienniczych i szum lasu. Uczestniczący w drugiej turze wyborów prezydent miasta Jarosław Klimaszewski ogłosił na swoim profilu w Facebooku szybkie konsultacje społeczne w sprawie godzin wygrywania melodii przez nowy zegar.
Dobiega końca remont mechanizmów zegarowych na wieży ratusza w Bielsku-Białej. Przy bieżącej obsłudze zegara człowiek będzie zbędny. Mechanizm nie wymaga smarowania czy nastawiania. Jest odporny na oblodzenie wskazówek i działanie wiatru. Czas jest automatycznie korygowany przez sterownik z odbiornikiem pobierającym dane z naziemnego systemu radiowego DCF. Zegar sam przechodzi z czasu letniego na zimowy. W odwrotnym kierunku też.

System wyposażony jest w dzwony i kuranty, które mogą wygrywać godziny i kwadranse. Dzięki temu miejski hejnał w wersji elektronicznej znowu będzie rozbrzmiewać z ratuszowej wieży. Jako że remont dobiega końca, prezydent Jarosław Klimaszewski ogłosił szybkie konsultacje społeczne w sprawie godzin wygrywania miejskiego hejnału przez nowy zegar.
Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent zapytał bielszczan o to, kiedy kurant z wieży ratusza powinien wygrywać hejnał:
* co godzinę – od 8.00 do 20.00
* cztery razy w ciągu dnia – o godz. 9.00, 12.00, 15.00 i 18.00
* raz dziennie – w południe
Jak zdecydują bielszczanie
Odpowiedzi można udzielać do 15 kwietnia godz. 12.00, a od następnego dnia hejnał popłynie tak, jak zdecydują bielszczanie. Prezydent zapewnia, że zdanie mieszkańców jest dla niego najważniejsze. W tym miejscu warto przypomnieć wyniki przeprowadzonego dokładnie rok temu referendum miejskiego, które z punktu widzenia prawnego nie były wiążące dla władz Bielska-Białej (frekwencja niższa od wymaganej), ale mimo to prezydent wziął je pod uwagę. W przypadku pytań:
1. ws. budowy spalarni odpadów w Wapienicy – większość odpowiedziała NIE – 57,24 proc.,
2. w temacie dofinansowania in vitro – większość odpowiedziała TAK – 62,85 proc.,
3. w pytaniu o ograniczeniu ruchu w centrum miasta – większość była na NIE – 61,78 proc.

Jak informuje Magazyn Samorządowy, hejnał Bielska-Białej powstał przy okazji obchodów rocznicy 700-lecia Bielska. Na rozpisany wtedy konkurs wpłynęło dziesięć prac, z których jury wybrało pracę autorstwa Piotra Stachury. Melodia oddaje cały urok Beskidów. Rytm maszyn włókienniczych i szum lasu łączy się w pieśń zwycięską. Pierwszy raz hejnał popłynął z wieży 1 maja 1964, gdy został zagrany przez młodego muzyka z Wilkowic.
W sondzie w sprawie hejnału głosować można na stronie https://www.facebook.com/photo/?fbid=945142193874981&set=a.301606558228551
rok
0 komentarzy