Ta dawna szlachecka wieś, znana przeciętnemu bielszczaninowi z Sanktuarium Maryjnego, w wyniku budowy dróg ekspresowych przechodzi dużą przemianę. Znikają dawne obszary jak np. Księży Las, burzone są stuletnie domy, które ustępują miejsca nowemu budownictwu. W najbliższą niedzielę poznamy tajemnice miejsc, które przetrwały i tych, których już nie ma. Na spacer obowiązują zapisy. Poprowadzi nas znakomity bielski historyk, który Hałcnów zna jak własną kieszeń.
Leżący w północnej części Bielska-Białej Hałcnów jest jedną z najmłodszych jego dzielnic, przyłączonych do miasta dopiero w 1977. Są miejsca obok których większość z nas przechodzi obojętnie, a które skrywają wiele ciekawych historii. Podczas niedzielnego spaceru po centrum dzielnicy przewodnik opowie o miejscach i obiektach – tych istniejących i tych których już dawno nie ma.
Odsłonią swoje tajemnice
Wycieczka pt. Tajemnice Hałcnowa odbędzie się w niedzielę, 10 września – początek godz. 10.00. Poznamy dzieje obecnej Bazyliki, dawnego dworu (obecnie klasztoru), polskich i niemieckich szkół, historię Domu Polskiego oraz innych obiektów, które odsłonią swoje tajemnice. Naszym przewodnikiem będzie znakomity bielski historyk Wojciech Kominiak, mieszkaniec Hałcnowa, autor wydanego w 2016 „Leksykonu Hałcnowa”. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.
Na historycznym szlaku
Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu jest poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.
Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.
Gotowy jest już plan wycieczek na wrzesień. W kolejnych terminach poznamy m.in. bielsko-bialski modernizm oraz architekturę miasta w rozkwicie. Jak zwykle, poprowadzą nas najlepsi bielscy przewodnicy.
rok
Na zdjęciu: Hałcnów, szkoła TSL
0 komentarzy