Gwiazdy z „Mam Talent” oceniały bielszczan. Ich werdykt jest zdecydowanie pozytywny! ZDJĘCIA

maj 20, 2024Ludzie, Miasto

To wielki sukces! Na ogólnopolskim festiwalu sztuki cyrkowej „Magia Cyrku” 16-letnia uczennica z Bielska-Białej zdecydowanie pokonała nawet reprezentantki legendarnej szkoły cyrkowej Julinek. Debiutujący na tej imprezie bielscy kuglarze z Hałcnowa zostali oficjalnie nazwani najbardziej energiczną i porywającą ekipą. Widać, że sztuka cyrkowa nie jest dla nich zadaną lekcją, lecz autentyczną pasją, której oddają się z radością. Do udziału w festiwalu młodzi przygotowywali się w MDK w Hałcnowie, gdzie można jeszcze zapisać się na zajęcia.

W miniony weekend w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim (województwo opolskie) odbyła się piętnasta edycja ogólnopolskiego dziecięco-młodzieżowego festiwalu sztuki cyrkowej „Magia Cyrku”. Po raz pierwszy na festiwalu pojawiła się reprezentacja Bielska-Białej. Młodzi bielszczanie, którzy uczą się sztuki cyrkowej od instruktorów z kolektywu Kapelusznik, przedstawili „Zatokę piratów”, spektakl świetlny z rekwizytami kuglarskimi.

Gwiazdy programu „Mam Talent”

Celem wydarzenia jest m.in. prezentacja dorobku artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych w dziedzinie sztuki cyrkowej, promowanie sztuki cyrkowej, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz pozytywnych zachowań społecznych, a także nawiązywania i umacniania kontaktów przez kulturę i sztukę. Festiwal jest organizowany przez grupę cyrkową „Cudaki”, jedną z najstarszych młodzieżowych grup cyrkowych działających przy  domu kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Pokazy wszystkich uczestników festiwalu oceniali jurorzy, w tym artyści, którzy odnosili sukcesy w telewizyjnym show „Mam Talent”. Byli to Łukasz Fraś (Luqo Art), Kamil “Cyrik” Balmas oraz Kamil Dziliński. W charakterze konferansjerki tegorocznej edycji „Magii Cyrku” wystąpiła Anka „Hulanka” Dzilińska, performerka, producentka i reżyserka spektakli nowego cyrku, wydawczyni newsroomu w znanej stacji radiowej, lektorka, która nagrała kilka audiobooków.

Porywająca ekipa z Hałcnowa

W reprezentacja Bielska-Białej zadebiutowali Dawid Niemiec, Anna Świtek, Mieszko Dirycz i Leszek Dirycz, W spektaklu „Zatoka piratów” wykorzystują m.in. talerze żonglerskie, kij lewitujący oraz poi – jest to para linek lub łańcuszków z podczepionymi na końcu ciężarkami. W celu uzyskania efektu pirotechnicznego dorośli artyści używają piłek nasączonych łatwopalną substancją. Ze względów bezpieczeństwa bielscy kuglarze korzystali z rekwizytów ledowych zamiast ogniowych.

Grand Prix festiwalu „Magia cyrku” zdobyła akrobatka, reprezentantka szkoły sztuki cyrkowej z Julinka. Natomiast dzieci z Hałcnowa dostały wyróżnienie, co biorąc pod uwagę, że był to ich debiut na tym wydarzeniu, trzeba uznać za duży sukces. Młodzi bielscy kuglarze zostali oficjalnie nazwani najbardziej energiczną i porywającą ekipą oraz otrzymali pochwały za niekonwencjonalne podejście do cyrku. Podczas występów świetnie się bawili. Widać było, że sztuka cyrkowa nie jest dla nich zadaną lekcją, lecz autentyczną pasją, której oddają się z przyjemnością.

Julka świetnie sobie radzi

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej przedstawił na festiwalu swoją najmłodszą kuglarkę Julię Ryłko, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Inne formy artystyczne, zdecydowanie pokonując dzieciaki z cyrku Zodiak, grupy akrobatyczno-cyrkowej „Pegaz” z Leszna oraz reprezentantki Julinka.  

Julia Ryłko to pochodząca z Międzybrodzia Bialskiego 16-letnia uczennica Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego  w Bielsku-Białej na profilu technik-informatyk. Kuglarstwem interesuje się od czterech lat, a od trzech trenuje pod okiem instruktorów z Teatru Ognia Tesserakt. Julka występuje w programach teatru w asyście swojego ojca Mateusza. Świetnie radzi sobie z różnymi dziedzinami sztuki kuglarskiej, lecz najbliższe jest jej poi.

Wielki krok w stronę kariery

Dla dzieci była to ciekawa przygoda, a dla Julki nobilitacja i wielki krok w stronę poważnej kariery cyrkowo-kuglarskiej – ocenia Miłosz Goślicki, który obok Dawida Jasińskiego odpowiadał za przygotowanie bielskich kuglarzy do konkursu. Obaj są instruktorami kuglarskimi z Domu Kultury w Hałcnowie, członkami kolektywu artystycznego Kapelusznik, ugrupowania powstałego po rozszerzeniu działalności Teatru Ognia Tesserakt.

Kapelusznik jest inicjatorem BBuskingu, przystanków artystycznych, które pojawiły się we wrześniu ub. roku w centrum Bielska-Białej. Bielszczanie mogli wtedy bezpłatnie podziwiać występy artystów ulicznych, w tym iluzjonistów, akrobatów, żonglerów, aktorów czy szczudlarzy. Kapelusznik organizuje także Bielskie Sceny Ognia, które odbywają się na placu Chrobrego – zob. Zdumiony tłum na placu Chrobrego. Niesłychane, co oni z nami robią! ZDJĘCIA i FILM.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 12
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *