Tradycyjne góralskie kolędy zabrzmiały w Boże Narodzenie w kościele pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach pod Żywcem. To jeden z największych kościołów drewnianych w Beskidach, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Grali i śpiewali Magurzanie, a tłumnie zgromadzeni słuchacze nagradzali kapelę rzęsistymi oklaskami.
Zespół regionalny Magurzanie działa od czterdziestu lat w GOK w Łodygowicach w powiecie żywieckim. Tworzy go ok. stu młodych ludzi zakochanych w tańcu, śpiewie, muzyce i tradycjach Żywiecczyzny.
Magurzanie opracowali ponad 50 oryginalnych kolęd i pastorałek, które prezentują co roku w okresie świąteczno-noworocznym. Jak dotąd, wystąpili na kilkuset koncertach tanecznych, śpiewaczych oraz pokazach grup kolędniczych w kraju i za granicą.
Początki kościoła w Łodygowicach przypadają na wiek XIII. Pierwszą budowlą sakralną była tutaj kaplica, którą później rozbudowano. Powstały kościół konsekrowano w 1636 roku, a w 1644 postawiono dzwonnicę. Kolejne rozbudowy miały miejsce w roku 1687 oraz w latach 1748-99. Nadany wówczas świątyni kształt przetrwał do dziś.
Jednonawowa budowla w kształcie krzyża zbudowana jest na zrąb z bali modrzewiowych. Dach pokryto gontem. Kościół zdobią wykonana w roku 1929 polichromia, barokowe i neogotyckie ołtarze oraz zasłona wielkopostna z 1842 roku, zawieszana na linach zahaczonych nad stropem.
rok
0 komentarzy