Golec uOrkiestra: nieznane fakty. Paweł Golec przewodnikiem po Bielsku-Białej FILM i FOTO

sie 6, 2023Piękne strony BB

Robert Kowal

Piękne strony Bielska-Białej – w wakacyjnym cyklu witryna witajbielsko.pl przedstawia charakterystyczne miejsca w Bielsku-Białej, które wyróżniają się unikatową architekturą, mają bogatą historię czy są obiektem nostalgicznych wspomnień wielu pokoleń bielszczan. W tym odcinku Paweł Golec opowiada o miejscach, gdzie rozpoczynała się wielka kariera zespołu Golec uOrkiestra. W kolejnych oczekujcie niespodzianek. Po pięknych miejscach w naszym mieście oprowadzają znani mieszkańcy Bielska-Białej!

Bohaterem najnowszego odcinka cyklu Piękne strony Bielska-Białej jest Paweł Golec, jeden z filarów zespołu Golec uOrkiestra. Pochodzi z Milówki, urodził się w Żywcu, ale najlepsze lata spędził w Bielsku-Białej. W 1989 roku Paweł Golec zdał egzaminy do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki i razem z bratem Łukaszem zamieszkali na stancji przy ul. Wzgórze u Franciszka Kukioły. Dziś w tym miejscu znajduje się Galeria Wzgórze, gdzie działają m.in. klub muzyczny, kawiarnia, komercyjna galeria sztuki oraz kino Bielskie Kino Niezależne.

Orkiestra wyszła z piwnicy

Ze stancji braciom Golec było wszędzie blisko, w tym do szkoły muzycznej przy ul. Schodowej, gdzie obecnie mieści się bursa dla dziewcząt prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Blisko było także do Piwnicy Zamkowej, w której spotkali wielu znanych obecnie artystów. W Piwnicy Zamkowej przyszła na świat Bielska Zadymka Jazzowa.

Piwnica Zamkowa powstała dzięki uprzejmości dyrekcji muzeum na zamku Sułkowskich, która udostępniła bielskiemu środowisku artystycznemu zaniedbane pomieszczenie, gdzie przechowywano węgiel. W pracach remontowych brali udział artyści, finansowo pomogli sponsorzy. Piwnica została otwarta w 1998. Odbywały się tam przedstawienia teatralne m.in. w wykonaniu aktorów Ewy Czernek-Batyckiej  i Jerzego Batyckiego. W piwnicy występowali Beata Przybytek, Iwona Loranc, Ryszard Balcer, Krzysztof Maciejowski, Tomasz Pala, Eugeniusz Kubat, Robert Szewczuga oraz bracia Golcowie, którzy utworzyli zespół Golec uOrkiestra. W każdy piątek były koncerty jazzowe.

W tamtych latach życie artystyczne miasta koncentrowało się w Bazyliszku czy w galerii Franka Kukioły, ale do Piwnicy Zamkowej przychodziły tłumy. Piwnica była pełna bielszczan spragnionych kontaktu z artystami, a do baru ustawiała się kolejka aż z placu Chrobrego. Raz w miesiącu koncertował znakomity trębacz Adam Kawończyk. To tu powstała okładka do pierwszej płyty Golec uOrkiestra autorstwa Piotra Wisły. Za barem pracowali państwo Batyccy. Jerzy Batycki, twórca i obecny dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej nalewał klientom piwo.

Siostry przy ul. Schodowej

Bielska szkoła muzyczna, gdzie uczyli się późniejsi twórcy Golec uOrkiestra, powstała w 1945 i do 1948 działała jako Prywatna Niższa i Średnia Szkoła Muzyczna, później upaństwowiona. Od 1951 zajmowała budynek przy ul. Schodowej, własność Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame (zwrócony zgromadzeniu w 1990), które obecnie prowadzi tam bursę dla dziewcząt. W tamtych latach w szkole muzycznej pracowało kilkunastu nauczycieli, obecnie jest ich ponad stu.

W roku 1978 przyjęła nazwę Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Stanisława Moniuszki. Na początku lat 90. ub. wieku szkoła przeniosła się do nowej siedziby przy obecnym placu Lutra. W 2005 otwarto pierwszy budynek przy ul. Wyspiańskiego 5a, a pięć lat później nowoczesną salę koncertową.

W szkolnym kwartecie jazzowym rozpoczęli kariery Andrzej Zubek, Kazimierz Jonkisz i Bronisław Suchanek. Absolwentami szkoły są m.in. Paweł (puzon) i Łukasz Golec (trąbka) oraz od niedawna Kasia Pietrzko, rewelacyjna pianistka jazzowa. W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej funkcjonuje kierunek instrumentalistyka jazzowa. Wszystko to, a nawet więcej znajdziecie na profilu witajbielsko.pl w Instagramie.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 10
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. aśka

    Pan Paweł jest mieszkańcem Straconki. Pozdrowienia dla sąsiada od Aśki!!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *