Robert Kowal
Piękne strony Bielska-Białej – w tym cyklu witajbielsko.pl przedstawia charakterystyczne miejsca w Bielsku-Białej, które wyróżniają się unikatową architekturą, mają bogatą historię czy są obiektem nostalgicznych wspomnień wielu pokoleń bielszczan. W nowym odcinku Małgorzata Zarębska, nauczyciel akademicki i radna Bielska-Białej, wspomina dawnego Żeroma, eleganckie kino Apollo i popularne Kojaki z placu Wojska Polskiego. W kolejnych oczekujcie niespodzianek. Po pięknych miejscach oprowadzają znani mieszkańcy Bielska-Białej!
Małgorzata Zarębska z domu Kaute to bielska radna niezależna, doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki i doradca marketingowy. Absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego z sentymentem wspomina swoich nauczycieli i szkolnych przyjaciół. Jak przekonuje, w „jej czasach” mówiło się, że dziewczyny dzielą się na ładne, brzydkie i z Żeroma. – Ja jestem z Żeroma – mówi ze śmiechem.
Z przodu i z tyłu liceum
Szkoła publiczna przy ul. Bohaterów Warszawy działa od roku 1951, a od 1958 jej patronem jest Stefan Żeromski. Do zespołu szkół noszącego to samo imię należy Szkoła Podstawowa nr 22, do której wchodzi się od strony ul. Generała Grota-Roweckiego. Od 1979 jest szkołą stowarzyszoną UNESCO.
III LO w Bielsku-Białej wyróżnia się wysokim poziomem nauczania. Jej uczniowie są laureatami licznych olimpiad przedmiotowych, w tym geograficznych, biologicznych, informatycznych, historycznych i językowych. Absolwentami popularnego Żeroma są m.in. poeci Wiesław Dymny (współtwórca Piwnicy pod Baranami) i Wincenty Faber (autor tekstów piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk i Marka Grechuty), aktor Jerzy Stuhr czy znani lokalni politycy Jarosław Klimaszewski i Janusz Okrzesik.
Lumpeks w świątyni kultury
Kino Apollo do dziś wspomina wielu bielszczan, którzy zanurzali się w otchłani wyłożonych aksamitem wygodnych foteli na parterze i balkonie. Według różnych źródeł, w czasach największej prosperity widzów witał portier w liberii i czapce z napisem Apollo. Budynek przy ówczesnej ul. Piłsudskiego (obecnie 1 Maja) powstał w 1930 roku według projektu architekta Józefa Kozieła. Kino o powierzchni około 1000 mkw. działało na parterze.
W latach 70. i 80. kinomani tłumnie przychodzili na niedzielne poranki filmowe oraz „Konfrontacje Filmowe”, gdy wyświetlano kasowe filmy, w tym zachodnie produkcje. Apollo przegrało z nowoczesnymi multikinami w galeriach handlowych i w końcu 2002 zostało zamknięte. W tym samym czasie upadło sąsiednie, istniejące od 1917 kino Rialto.
– Do Apolla przychodziło się na filmy, ale też na randki – opowiada Małgorzata Zarębska. Teraz jest tam wzięty lumpeks. Obecna radna wspomina wyprawy po lekcjach na seanse, pobliski sklep zielarski oraz okoliczną, pierwszą w Bielsku-Białej pralnię chemiczną.
Nowy teren zielony w centrum miasta?
Wśród miejsc, które nostalgicznie wspomina nasz gość jest plac Wojska Polskiego. – Na plac biegliśmy nie tylko dla lodów Eskimo – uśmiecha się Małgorzata Zarębska. W latach 90. stała tam też przyczepa typu Niewiadów, do której po lekcjach ustawiały się kolejki uczniów po lizaki Kojak i gumy do żucia Donald. Dziś po dawnych przysmakach nie ma śladu, a lody Eskimo zmieniły lokalizację. W upał na rozpalonym nowym bruku zmodernizowanego placu można chyba smażyć jajka sadzone.
Przebudowa placu Wojska Polskiego rozpoczęła się jesienią 2021 roku. Zgodnie z planem, wykonawca miał jedenaście miesięcy na realizację inwestycji. Jednak wbrew obietnicom placu nie oddano jesienią ub. roku, a kolejne opóźnienia ekipy budowle uzasadniały kapryśną pogodą. Deszcze i mrozy na początku tego roku miały zniweczyć ich plany.
Zgodnie z projektem, będzie to zmodernizowana przestrzeń wypoczynku bielszczan z drzewami, fontanną, ogródkami gastronomicznymi oraz koncertami plenerowymi na rozstawionej scenie. Miejsce spotkań, rekreacji oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Inaugurację placu zaplanowano na 29 sierpnia, a kilka dni później z okazji święta miasta odbędą się pierwsze koncerty. Wszystko to, a nawet więcej znajdziecie na profilu witajbielsko.pl w Instagramie.
Śliczna Pani Małgosia. Pozdtawiam serdecznie z Czechowic!!