Dwa uniwersytety w Bielsku-Białej. Sojusz polityków PO i PiS ponad podziałami ZDJĘCIA

paź 10, 2023Miasto

Jeszcze niedawno Bielsko-Biała nie miało żadnego uniwersytetu, a dziś ma dwa – chwalił prezydent miasta na wczorajszej inauguracji roku akademickiego w nowo powstałej bielskiej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 75 osób rozpoczynających tutaj studia lekarskie czekają m.in. autonomiczne stanowiska wykorzystujące wirtualną rzeczywistość w medycynie. Jednak będą też zajęcia praktyczne.

W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się wczoraj inauguracja roku akademickiego w nowo powstałej filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość otworzył rektor uczelni prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański. W fotelach dla publiczności zasiedli m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Na początku października naukę na kierunku lekarskim w tymczasowej siedzibie uczelni przy ul. I Dywizji Pancernej rozpoczęło 75 studentek i studentów. Jak czytamy w Magazynie Samorządowym, otrzymali „doskonale wyposażoną siedzibę” w zielonej dzielnicy miasta, w budynkach centrum biurowo-konferencyjnego Agencji Rozwoju Regionalnego.

Są tam m.in. autonomiczne stanowiska wirtualnej rzeczywistości z pełnym dostępem do narzędzi wykorzystujących tę rzeczywistość w medycynie. Zajęcia kliniczne będą odbywały się w trzech bielskich szpitalach: Szpitalu Wojewódzkim, Szpitalu Pediatrycznym, Beskidzkim Centrum Onkologii-Szpitalu Miejskim oraz Śląskim Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu.

W związku z otwarciem w Bielsku-Białej filii kierunku lekarskiego władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przyznały nagrody osobom szczególnie zasłużonym w postawanie bielskiej placówki. Złote statuetki z rąk rektora otrzymali minister Grzegorz Puda, który „jest dobrym duchem tego przedsięwzięcia na szczeblu rządowym”, a także prezydent miasta i starosta bielski.

W imieniu wszystkich studentów pierwszego roku przedstawiciele żaków złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając m.in. odnosić się z szacunkiem do chorych i zachować w tajemnicy informacje ich dotyczące. Docelowo siedziba filii SUW w Bielsku-Białej zostanie przeniesiona na plac Fabryczny. Uczelnia planuje rozpisanie przetargu na projekt przebudowy placu.

bb

Foto: Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Udostępnij
Lubię to 1
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *