Dlaczego nie doszło do bitwy o Bielsko? Wojna wywiadów 1939 – atrakcyjna wycieczka

sie 30, 2023Miasto

We wrześniu 1939 nasze miasto było przygotowane do obrony, ale do bitwy o Bielsko nie doszło, a umocnione pozycje na jego zachodnich rubieżach zostały opuszczone bez walki. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź na to pytanie padnie na niedzielnej wycieczce, na która już zapraszamy. Mowa będzie o wojnie wywiadów, jaka toczyła się w Bielsku latem 1939, o bitwie, która przeszła do historii pod nazwą „Westerplatte południa” oraz o wydarzeniach na lotnisku w Aleksandrowicach.

W niedzielę, 3 września (początek godz. 10.00) odbędzie się kolejna wycieczka historyczna po Bielsku-Białej organizowana przez Stowarzyszenie Olszówka. Spacer pt. „Bielski wrzesień 1939” poprowadzi Sławomir Horowski, historyk, regionalista, nauczyciel w II LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej, który opowie o wydarzeniach związanych z początkiem II wojny światowej pod Beskidami.

Wojna na beskidzkim niebie

Usłyszymy m.in. o bitwie stoczonej w kampanii wrześniowej na ziemi beskidzkiej, która przeszła do historii pod nazwą „Westerplatte południa” oraz o ciekawych wydarzeniach, jakie pierwszego dnia wojny rozgrywały się na beskidzkim niebie i miały związek z lotniskiem w Aleksandrowicach. Korzystając z okazji, prowadzący będzie chciał rozwiać kilka wrześniowych mitów, jak ten mówiący o rzekomych szarżach polskiej kawalerii z szablami na niemieckie czołgi.

Udział w wycieczce jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Na historycznym szlaku

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

Gotowy jest już plan wycieczek na wrzesień. W kolejnych terminach poznamy m.in. tajemnice Hałcnowa, bielsko-bialski modernizm oraz architekturę miasta w rozkwicie. Jak zwykle, poprowadzą nas najlepszy bielscy przewodnicy.

bb

Na zdjęciu: uszkodzony myśliwiec P11 na lotnisku w Aleksandrowicach, fot. z archiwum Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *