Robert Kowal
We wrześniu w centrum Bielska-Białej pojawią się cztery nowe przystanki autobusowe – informowaliśmy na początku sierpnia. Teraz poznaliśmy zdumiewające szczegóły spektaklu, jakiego nasze miasto dotąd nie wiedziało. Podobne wydarzenia odbywają się regularnie w Barcelonie, Mediolanie czy Wiedniu i zawsze ściągają tysiące turystów spragnionych adrenaliny. Uwaga, bielszczanie. Przygotujcie się na ostrą jazdę, gdy będziecie czekać na autobus lub wyjdziecie na spacer z dziećmi!
Autorem projektu BBusking jest Miłosz Goślicki z kolektywu artystycznego „Kapelusznik”, organizator Bielskiej Sceny Ognia. Artysta powołuje się na podobne inicjatywy w Lublinie i Wrocławiu, gdzie projekt Busker Bus przyciąga do miasta tysiące turystów. Niedawno „Kapelusznik” zorganizował na rynku w Żywcu festiwal, na który zjechali artyści z całej Polski. Ich popisy oglądało ponad 2 tys. widzów.
Ile wrzucić do kapelusza?
BBusking to widowisko artystyczne prezentowane w miejscach publicznych celem dostarczania rozrywki przypadkowym przechodniom – począwszy od muzyki przez akrobacje aż po pantomimę i kuglarstwo. Artyści demonstrują publiczności swoje umiejętności i talent, licząc na wynagrodzenie w gotówce w formie zbiórki do kapelusza. Ile i czy wrzucić? Fatygę wypada wynagrodzić. Dobra kawa kosztuje 10 zł, a gdy wrzucisz 20 zł, będą mieli na fryzjera.
Projekt BBuskingu zakłada, że w sobotę, 16 września w centrum miasta powstaną cztery punkty na wzór przystanków autobusowych, gdzie będą się odbywać występy. Przystanki pojawią się w popularnych miejscach, do których bez problemu powinni dotrzeć turyści. Występy zaplanowano na cały dzień, aby każdy zdążył zobaczyć atrakcje na wszystkich przystankach.
Promocja sztuki ulicznej
– Chcemy zorganizować jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w regionie, które będzie promocją bielskiej kultury i sztuki ulicznej – wyjaśnia Miłosz Goślicki. – Stworzenie artystom ulicznym możliwości prezentacji dorobku przed szerszą publicznością skutkować może większą ilością tego typu pokazów, dzięki czemu sztuka uliczna będzie całoroczną atrakcją Bielska-Białej, przyciągającą mieszkańców i turystów – dodaje.
Przystanki powstaną na placach Chrobrego i Wojska Polskiego, przed Teatrem Lalek Banialuka oraz na prywatnym parkingu centrum hobbystycznego “Strefa Gry”. Szczegółowy program pokazów na wszystkich przystankach prezentujemy obok.
Na placu Wojska Polskiego wystąpi Teatr Świat (dawniej Teatr Świat(ł)a) z nowym spektaklem pt. Blask. Założony przez Katarzynę Michnę teatr uliczny dobrze dał się poznać bielszczanom dzięki występom przed Punktem 11. Artyści żyją w swoim świecie i poruszają tematy współczesnego świata, często inspirując się znanymi bajkami i baśniami. Tworzą widowiskowe pokazy uliczne z elementami teatru, tańca, kuglarstwa i szczudlarstwa.
– Ludzie rzadko zauważają światło w swoim życiu. Są ślepi, zapatrzeni w siebie i nie dostrzegają piękna otaczającego świata – mówią aktorzy. – Nasz spektakl chce zwrócić uwagę na to, jak ważne w życiu jest światło – symbol witalności, energii, motywacji, pasji i zabawy.
Mistrzyni świata w akrobatyce
Natomiast plac Chrobrego zostanie oczarowany przez Julię Dynak, wyjątkową akrobatkę, mistrzynię świata w akrobatyce powietrznej. Artystka jest uczennicą szkoły baletowej w Opolu, a aerial trenuje od 2018. Zdobywała tytuły mistrzowskie na scenach w Barcelonie, Atenach, Florencji, Bolonii czy Montrealu. Nr 1 w światowym rankingu federacji IPS, w 2022 roku ustanowiła rekord świata.
Julia występowała na festiwalach buskerskch i sztuki cyrkowej w Oleśnicy, Wrocławiu i Wodzisławiu Śląskim czy na Gali Pasjonatów Tańca w Powietrzu w Lublinie. W tym roku zatańczy na gali Europejskiej Konwencji Żonglerskiej EJC 2023 w Lublinie. Była uczestniczką 13. edycji programu Mam Talent.
Teatr Ognia w finale
Placem przed Teatrem Lalek Banialuka zawładną żonglerzy, a przy centrum hobbystycznym „Strefa” odbędzie się przegląd artystów kolektywu „Kapelusznik” z pokazami tańca orientalnego, iluzji, warsztatami kuglarskimi oraz festiwalem baniek mydlanych. Powstały w 2017 zespół „Kapelusznik” jednoczy artystów cyrkowych i kuglarzy z okolic Bielska-Białej i Podbeskidzia. Artyści znani są z organizacji Bielskiej Sceny Ognia oraz przeglądu artystycznego „Kapelusznik” w Żywcu. W finale wydarzenia wystąpi Teatr Ognia Tesserakt.
Jeśli pokazy zostaną dobrze przyjęte przez mieszkańców, niewykluczone, że w przyszłym roku na ulicach Bielska-Białej pojawi się osiem nowych przystanków, które mają ściągnąć do miasta turystów żądnych rozrywki. Być może wystąpią akrobaci chodzący na linach między budynkami.
Robert Kowal
Zdjęcie na stronie głównej – ilustracyjne
0 komentarzy