Czy to sen, czy jawa? Taniec zmysłów, jakiego Bielsko-Biała wcześniej nie widziało ZDJĘCIA i FILM

lis 13, 2023Miasto

Jeszcze w uszach mamy dźwięki hipnotyzującej muzyki, a przed oczami zwinne tancerki i świetnych tancerzy, piękne kostiumy oraz wyjątkowe choreografie, które przeniosły nas w świat starożytnych bogów i heroicznych opowieści. Bielska tancerka Tahira i jej znakomici goście zabrali nas w niezwykłą podróż do Egiptu. To było show, jakiego Bielsko-Biała wcześniej nie widziało i chyba długo nie zobaczy!

Bielska tancerka Tahira była organizatorką festiwalu tańca orientalnego, który odbywał się w miniony weekend w Bielsku-Białej. Głównym punktem dwudniowego programu był spektakl „Once Upon a Time In Ancient Egypt”, czyli pewnego razu w starożytnym Egipcie. W auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja wystawiono jedyne w swoim rodzaju show, w którym tańcem orientalnym opowiadana jest barwna historia bogów starożytnego Egiptu.

Gwiazdą spektaklu był Egipcjanin Kareem Gad, jeden z najlepszych tancerzy współczesnej sceny tańca orientalnego na świecie, któremu towarzyszyło liczne grona utalentowanych tancerek z Polski, Ukrainy, Holandii i Bułgarii. W roli Ozyrysa i Izydy wystąpiły wschodzące gwiazdy polskiej sceny orientalnej – Bartosz Maryjka i Milena Szczukiecka. Piękne wrażenie pozostawiły po sobie tańczące Nuriyah i Karolina Nadine Załęcka.

Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć mistrza tego gatunku na żywo, który przyleciał specjalnie na festiwal z Paryża ze swoją pierwszą wizytą w Polsce. Kareem jest tancerzem i choreografem Narodowego Teatru Egipskiego. Tańczył i tworzył choreografie do egipskich produkcji filmowych, skomponował wiele utworów do tańca orientalnego, które wykorzystywane są przez tancerzy na całym świecie. Na bielskiej scenie zaprezentował wszystko to, co w tańcu orientalnym najpiękniejsze i co nie pozwala usnąć widzom jeszcze długo po zakończeniu widowiska.

Zależy mi na tym, aby pokazać ludziom, czym tak naprawdę jest taniec brzucha – mówiła przed spektaklem Tahira. – Aby wyciągnąć z ich głów wyobrażenia utrwalane przez zazwyczaj marne animacje w egipskich kurortach. Pokazać im, że jest to piękna forma sztuki, pełna emocji i bogatej historii, którą pod względem trudności technicznej i wyrazu artystycznego z czystym sercem można stawiać na równi z takimi stylami tańca, jak balet czy flamenco.

Na bielskiej scenie zobaczyliśmy wczoraj niesłychanie kolorowy spektakl, gdzie emocje wyrażane są zwinnymi ruchami tancerek i tancerzy, a dzięki udanej choreografii wędrujemy zmysłami po starożytnym Egipcie, poznając fascynującą historię Ozyrysa, Izydy i Seta. Portal witajbielsko.pl był patronem medialnym tego wydarzenia. Wierzymy, że w przyszłym roku czeka nas jeszcze efektowniejsze widowisko.

Robert Kowal

Udostępnij
Lubię to 5
Nie lubię tego 0

4 komentarze

 1. milena

  Cudnie było, piękne widowisko, zgrabne tancerki.

  Odpowiedz
 2. zadowolony

  Bardzo fajny występ cudownie rozwijający się podczas spektaklu😊
  Tancerze dali z siebie wszystko i naprawdę oglądało się występ z każda minutą

  Odpowiedz
  • Tahira

   Dziękuję, cieszę się, że się podobało <3 Zapraszamy na kolejne widowisko za rok 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *