Cuda architektury Bielska i Białej. Hit sezonu wycieczkowego w mieście

wrz 13, 2023Miasto

Niesłychanie atrakcyjnie zapowiada się niedzielna wycieczka śladami perełek bielskiej architektury. W trakcie przechadzki będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało dawne miasto, co obecnie dzieje się pod powierzchnią jego ulic, kto projektował, budował oraz zamieszkiwał okazałe kamienice i wille. Jakie artystyczne niespodzianki skrywają sienie i klatki schodowe najpiękniejszych budynków Bielska-Białej? Na niedzielny spacer zaprasza dr Ewa Janoszek, bialanka, historyk sztuki, znawczyni historii oraz architektury Bielska-Białej.

Dr Ewa Janoszek zaprasza na spacer wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą Bielska-Białej oraz miejscami poświadczającymi jej różnorodny charakter. Niedzielne wędrowanie ulicami Bielska-Białej rozpocznie się w miejscu łączącym niegdyś osobne miasta. Stamtąd ruszymy na zamkowe Wzgórze, z niego na Bielski Syjon, dalej klucząc pomiędzy ulicami Słowackiego, Krasińskiego i Mickiewicza obejrzymy liczne perełki bielskiej architektury, kamienice i wille.

Pod powierzchnią ulic

Być może uda się do nich wejść? A tam będzie można zobaczyć jakie artystyczne niespodzianki skrywają sienie i klatki schodowe. Marsz zakończy się w okolicach ulicy Karola Korna, którego dzieła przyjdzie nam podziwiać po drodze. W trakcie przechadzki będzie można dowiedzieć się jak wyglądało dawne miasto, co obecnie dzieje się pod powierzchnią jego ulic, kto projektował, budował oraz zamieszkiwał okazałe kamienice i wille.

Wycieczka pt. Architektura i urbanistyka Bielska-Białej w rozkwicie odbędzie się w niedzielę, 17 września 2023 – początek godz. 10.00. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na następujący adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Na historycznym szlaku

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

W następną niedzielę Przemysław Czernek zaprezentuje nam bialski i bielski modernizm.

rok

Udostępnij
Lubię to 11
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *