Co nie udało się Andrzejowi Wajdzie? Unikalna książka Stanisława Janickiego

kwi 21, 2023Ludzie

Ukazała się nowa książka Stanisława Janickiego, znanego krytyka filmowego, reżysera, scenarzysty, dziennikarza, autora kultowego programu telewizyjnego w „Starym Kinie”, który aktualnie prowadzi „ODEON Stanisława Janickiego” na antenie RMF Classic. Książka „Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy” jest unikalna. – Nie znam takiej rozmowy z poważnym reżyserem, który nagle by się tak otworzył i poważnie opowiadał o tym, co jednak się nie udało – mówi mieszkający w Bielsku-Białej krytyk filmowy.

W marcu br. na półkach księgarskich pojawiła się najnowsza książka Stanisława Janickiego pt. „Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy”, która została opublikowana przez Wydawnictwo Austeria (Kraków. Budapeszt. Syrakuzy 2023). – Dziś mamy rok 2022 – niestety nie ma już wśród nas bohatera tej książki – Andrzeja Wajdy – odszedł od nas 4 października 2016 roku. Wiosną tego roku odbyliśmy ostatnią rozmowę na „nasz temat”, nazywany potocznie „Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy – czytamy w książce Stanisława Janickiego.

Spowiedź Andrzeja Wajdy

Rozmowy Stanisława Janickiego z Andrzejem Wajdą są owocem niemal pięćdziesięcioletniej znajomości. Krytyk pracował nad książką, jak przyznaje, 50 lat! – Andrzej Wajda pięknie mówi w tej mojej najnowszej książce, która jest ewenementem – podkreśla Stanisław Janicki. Na czym polega fenomen książki? Autor wywiadu-rzeki z reżyserem wpadł na niezwykle oryginalny pomysł odnośnie konstrukcji książki. – Nikt jeszcze nie rozmawiał tak na serio o tym, czego tak naprawdę nie udało się zrealizować – podkreśla znany krytyk filmowy.

Andrzej Wajda w trakcie realizacji Krajobrazu po bitwie przyjeżdżał po zdjęciach, wtedy kiedy chciał, do mnie, do maleńkiego mieszkania na ulicy Rakowieckiej w Warszawie, siadaliśmy przy stoliku, na którym stała filiżanka herbaty, a obok magnetofon i Wajda opowiadał, zwierzał się, odsłaniając czasami „najskrytsze tajemnice” swojej pracy, przede wszystkim na planie” (fragment książki Stanisława Janickiego, rozdział Reżyser na planie Krajobrazu po bitwie).

Projekty zwane Marzeniami

W trakcie rozmów z reżyserami, operatorami, aktorami opowieści z reguły opierają się na tym, co udało im się zrealizować albo co mieli zamiar zrealizować, rzadko o tym, czego wdrożyć w życie zupełnie im się nie udało. Jak się okazuje, Andrzej Wajda, co wielokrotnie podkreśla Stanisław Janicki w swojej książce, w trakcie wieloletniego wywiadu-rzeki odkrył, że tych niezrealizowanych tajemnic zawodowych reżyser miał wiele.

W trakcie tych wielogodzinnych rozmów narodził się zamysł napisania książki o niezrealizowanych pomysłach twórczych Andrzeja Wajdy. Pomysłów miał wiele, niektóre zarzucił zupełnie, do innych wracał. Jak mówił: marzenia są często ciekawsze od samych filmów – czytamy w książce „Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy” autorstwa Stanisława Janickiego.

Zaufanie do autora książki

Jak żyje reżyser i z czym żyje, jak powstaje scenariusz i co w nim zmienia w konfrontacji z rzeczywistością? Wajda na to przystał. Zgodził się, bo miał pełne zaufanie do autora książki. – Nie znam takiej rozmowy z poważnym reżyserem, który nagle by się tak otworzył i poważnie opowiadał o tym, co jednak się nie udało. Dlatego to jest unikalna rzecz i dlatego razem spędziliśmy 50 lat nad rozmowami, w trakcie których otwarcie mówił, co poszło nie tak, gdzie źle obsadził aktorkę, a co powinno być inaczej – dodaje krytyk filmowy.

Pierwsza rozmowa Stanisława Janickiego z Mistrzem miała miejsce w 1970 roku, a ostatnia w 2016 roku, czyli w tym samym, w którym reżyser zmarł… Do samego końca, pomimo zażyłości i ogromnego szacunku do siebie, reżyser z reżyserem mówili do siebie „per pan”.

Małgorzata Irena Skórska

Udostępnij
Lubię to 9
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *