Co nam zostało ze starej Białej? Wizyta w nigdy nie odwiedzanych sieniach

cze 21, 2023Miasto

Może uda się wejść tu i ówdzie do ciekawszych obiektów, zajrzeć do nigdy nie odwiedzanych sieni, zobaczyć na nowo dobrze znane zakątki – zachęcają organizatorzy wycieczki po Białej. Dzięki niej zobaczymy, jak w ciągu 300 lat zmieniła się Biała, co z jej architektury i urbanistyki przetrwało do naszych czasów, a co zostało utracone, niekoniecznie bezpowrotnie. Będzie z nami przewodniczka najwyższej klasy!

Spacer ulicami miasta Biała odbędzie się w sobotę, 24 czerwca 2023 (początek godz. 10.00). Przewodniczką będzie dr Ewa Janoszek, historyk sztuki, autorka książek o Bielsku-Białej. Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

W niedzielę, 25 czerwca (godz. 10.30) odbędzie się kolejna wycieczka z tego cyklu. Tym razem Agata i Andrzej Czauderna oprowadzą chętnych po bielskim Syjonie. Prawie 500-letnia obecność społeczności ewangelickiej w Bielsku pozostawiła wiele śladów w przestrzeni. – Oddamy głos kronikarzom i świadkom wydarzeń, odczytamy teksty wyryte w kamieniu, odwiedzimy cmentarze (także nieistniejące i nieczynne) – informują organizatorzy wycieczki „Przed i po bielskim Syjonie”. – Będzie sporo o próbach zatarcia niewygodnej pamięci, a także o mozolnym odtwarzaniu jej przez innych. Przyjrzymy się zgodnej współpracy i zajadłym konfliktom, tolerancji i wzajemnym uprzedzeniom ludzi zamieszkującym ten pograniczny tygiel – dodają.

Wycieczki są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała.

Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

bb

Zdjęcie tytułowe: stowarzyszenie Olszówka

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Stare Bielsko

    Dla nas miejsca już pewnie nie starczy.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *