Cmentarz wielkich bielszczan. Odżyją postacie zmarłych FILM

paź 30, 2023Miasto

Zaledwie kilka razy w roku udostępniany jest zwiedzającym teren starego cmentarza ewangelickiego przy ul. Frycza-Modrzewskiego. Na ponad 1 ha gruntu w zabytkowej dzielnicy miasta spoczywają prochy kilku tysięcy bielszczan, którzy budowali potęgę ekonomiczną Bielska. Miasto zamierza udostępnić cmentarz w formie parku pamięci z enklawą starodrzewu zieleni miejskiej i zabytkami sztuki cmentarnej. Postacie zmarłych odżyją dzięki technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz hologramów.

„Dotychczas odcięte od tkanki miejskiej murem, zamknięte i zapomniane stare cmentarze: ewangelicki i żydowski będą udostępnione w formie parków pamięci – enklaw starodrzewu zieleni miejskiej, zabytków sztuki cmentarnej, miejsc wytchnienia od zgiełku miasta, ciszy i refleksji oraz pamięci o znamienitych rodach fabrykantów, włodarzy miasta, mieszczan.

Realizując projekty, takie jak Porzucone Miasto czy Drugie tchnienie cmentarzy, wykorzystamy technologię rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz hologramy, by przenosić uczestników projektów w fascynującą podróż przez historię – odwiedzający cmentarz ewangelicki będą mogli zanurzyć się w przeszłości i poznać historie osób pochowanych na tym cmentarzu”.

Tego rodzaju zapowiedzi znajdziemy w Bidbooku, programie starań Bielska-Białej o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Trwają prace przygotowawcze i na teraz trudno przesądzić, jaka technologa zostanie wykorzystana do cyfrowego udostępnienia starych bielskich cmentarzy. W oparciu o źródła dostępne w YouTube prezentujemy, jak to się robi w Europie i na świecie.

Naszym przewodnikiem po starym cmentarzu ewangelickim w Bielsku jest Dariusz Gajny, ogrodnik miejski – zobacz TUTAJ.

rok

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *