Chodźcie po górach zamiast po lekarzach! Ile można wypić tygodniowo? ZDJĘCIA i FILM

mar 6, 2024Ludzie, Miasto

W mojej praktyce lekarskiej zdarzały się przypadki zgonów osób 30-letnich, a nawet młodszych na zawał czy udar. Części sytuacji nie dało się uniknąć. Są wady wzrodzone, sytuacje ekstremalne, zawsze istnieje szansa na zmniejszenie ryzyka przez wyeliminowanie czynników sprzyjających rozwojowi choroby – mówi dr Klaudiusz Komor, znany bielski kardiolog. – Mamy piękne miasto, pod ręką piękną beskidzką przyrodę, ale jako lekarze chcemy mieć także zdrowe miasto. Papierosy trzeba rzucić bezwzględnie, ale alkohol jest dla ludzi. Czy wiecie ile można wypić tygodniowo bez uszczerbku dla zdrowia? Wcale niemało!  

Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zadbać w swoje serce – podkreśla dr n. med. Klaudiusz Komor, kierownik oddziału kardiologii i kardioonkologii Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, który jest gościem witajbielsko.pl.

Przedłuża życie nawet o 5-7 lat!

Średnia długość życia w Polsce zdecydowanie wzrosła, ale ostatnio pozytywne tendencje zostały zahamowane, przez co mamy do czynienia z przyrostem liczby zgonów na choroby krążenia. Być może to efekt covidu, bo jeszcze nie wiemy do końca, jakie będą konsekwencje pandemii dla zdrowia populacji. Jako społeczeństwo stajemy się coraz bogatsi. Korzystamy z uciech życia, często zapominając o warunkach bezpieczeństwa.

W rezultacie w Polsce przybywa przypadków udarów mózgu i zawałów serca u ludzi młodych. Mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podniesiony poziom cholesterolu – to najczęstsze przyczyny chorób serca. Wszystko to wiąże się z niezdrowym trybem życia, z tym, że nie dbamy o swoje serce odpowiednio wcześniej. Dlatego doktor Komor zachęca do rzucenia palenia, do aktywności fizycznej i zdrowej diety. – Aktywność potrafi przedłużyć nam życie nawet o 5-7 lat. Jest o co walczyć! – nie wątpi nasz rozmówca.

Zasada złotego środka

Jedną z najczęstszych chorób układu krążenia jest nadciśnienie. Mówi się nawet, że ok. 50 proc. populacji ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze. Większość ludzi nie wie, że cierpi na tę dolegliwość. Dlatego tak ważne jest badanie przy każdej wizycie u lekarza. Nadciśnienie powoduje zdecydowane przyspieszenie rozwoju procesów miażdżycowych i powstawianie blaszek miażdżycowych, które są podstawową przyczyną udarów, zawałów i innych chorób.

Jeśli podczas odpoczynku, bez sytuacji stresowych nasze ciśnienie przekracza 140/90, powinniśmy udać się do lekarza, aby poszerzyć diagnostykę o kolejne pomiary. Papierosy trzeba rzucić bezwzględnie. – Każdy papieros, którego nie wypalimy, to wymierna korzyść dla naszego zdrowia i życia – podkreśla znany bielski kardiolog. W odniesieniu do alkoholu mówi się o zasadzie złotego środka. Według współczesnych badań, dopuszczalne spożycie wynosi do 100 g czystego alkoholu na tydzień.

Zgony po energetykach

Dr Klaudiusz Komor uważa, że niedawno wprowadzony zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim jest działaniem w dobrym kierunku. Napoje energetyczne mają wiele niekorzystnych działań. W krótkim czasie podnoszą ciśnienie, dostarczają substancje psychoaktywne, które są szkodliwe szczególnie dla młodego organizmu.

Dzieci nie są świadome ryzyka, jakie wiąże się ze spożywaniem napojów energetycznych. Znane są przypadki zgonów po jednorazowym spożyciu dużej ilości energetyków u osób, które miały wrodzone wady serca i o tym nie wiedziały.

bb

Film: Lech Fedyszyn

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *