Cenny sukces polskich pilotów na mistrzostwach Europy. Dominator Sebastian Kawa znów na podium!

sie 11, 2023Ludzie

Przy zmiennej pogodzie rywalizują uczestnicy 21. Szybowcowych Mistrzostw Europy, które odbywają się w Lesznie. Na lotnisko w Wielkopolsce przyjechało blisko stu pilotów z 21 państw, w tym Sebastian Kawa, najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii. Rywalizacja jest zacięta. O wynikach zawodów i tytule mistrza Europy może zadecydować dzisiejsza, ostatnia konkurencja. Bielszczanin jest wysoko w klasyfikacji, ale to pogoda rozdaje dziś karty.

Do Leszna zjechało około 100 pilotów z 22 krajów, w tym gościnnie Japończycy. Rywalizacja odbywa się w trzech klasach: otwartej, 18-metrowej i 20-metrowej. W biało-czerwonych barwach ściga się łącznie dziesięć osób.

Rywalizacja rozpoczęła się 30 lipca i zakończy dzisiaj. Towarzyszy jej kapryśna pogoda, która uziemiła pilotów na dwa dni po rozegraniu pierwszej konkurencji. Do uznania mistrzostw Europy za odbyte potrzebne jest rozegranie minimum czterech konkurencji w każdej z klas. Mimo zmiennych warunków świetnie radzi sobie w powietrzu reprezentant Aeroklubu Bielsko-Bialskiego Sebastian Kawa startujący w klasie 18-metrowej na szybowcu Ventus 3T.

W rozmowie z witajbielsko.pl Sebastian Kawa poinformował, że na dziś zaplanowano ostatnią konkurencję mistrzostw w klasie 18-metrowej i jej wyniki mogą zadecydować o tym, kto zostanie nowym mistrzem Europy. Pogoda w Lesznie nie rozpieszcza pilotów. Jest duże zachmurzenie, mało słońca, ale meteorolog to optymista. Bielski dominator po ośmiu zadaniach zajmuje trzecią pozycję, a prowadzi Holender Peter Millenaar. Zakończenie mistrzostw i wręczenie medali zaplanowano na 12 sierpnia godz. 10:00 na lotnisku w Lesznie.

Sebastian Kawa to chyba najbardziej utytułowany szybownik świata, gdyż do pandemii w 2020 roku wywalczył 34 medale mistrzostw świata, Europy i igrzysk lotniczych. Jest aktualnym mistrzem Europy w klasie 15-metrowej. Tytuł wywalczył w lipcu 2022 na szybowcu Diana 2 FES na lotnisku w litewskim Puciunai. Jak dotąd, nie ma jeszcze decyzji, czy utytułowany bielszczanin pojedzie pod koniec sierpnia do Włoch, gdzie odbędą się mistrzostwa świata w wyścigach szybowcowych w klasie 18-metrowej.

rok

Zdjęcie: Magda Trzemżalska i Facebook/Sebastian Kawa

Aktualizacja 12.08.2023 godz. 12.50. Sebastian Kawa zdobył brązowy medal 21. Szybowcowych Mistrzostw Europy. – Wygraliśmy ostatni dzień zawodów – powiedział portalowi witajbielsko.pl mistrz Sebastian Kawa. – Mnie zabrakło 30 sekund, by być drugim – dodał. Zawody wygrał polski szybownik Łukasz Wójcik przed Peterem Millenaarem. Gratulujemy dominatorowi z Bielska-Białej kolejnego medalu w bogatej kolekcji trofeów!

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *