Brudna misja człowieka z cienia. Niemoralny świat tajnych służb KONKURS

maj 8, 2024Hity z kina i TV

Słowo „inwigilacja” odmieniane jest przez media na różne sposoby i w setkach kontekstów. Bo szpiegowanie jest metodą pracy tajnych służb na całym świecie, choć bywa prowadzona w szczególnie odrażający sposób. O takim patologicznym przypadku opowiada film, który dziś chcemy Państwu polecić. Jest to psychologiczny portret mężczyzny, który przez dwadzieścia lat inwigilował człowieka podziwianego przez miliony. Nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz, ale zrodziła się między nimi szczególna więź – jednostronna i obsesyjna.

„Figurant” to opowieść o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Film w unikalny sposób pokazuje znane fakty, m.in. walkę o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie, czy inwigilację środowisk kościelnych prowadzoną przez SB. W filmie znanego reżysera występują m.in. Marianna Zydek, Zbigniew Stryj oraz Mateusz Więcławek.

Nie jest to opowieść biograficzna o przyszłym papieżu. Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery bohater filmu coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni. 

Dramat „Figurant” pokaże kino Helios w czwartek, 9 maja o godz. 18.00. Dla Czytelników mamy dwie bezpłatne podwójne wejściówki na projekcję. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na proste pytanie: Kto jest reżyserem filmu „Figurant”? Odpowiedź prosimy przesyłać na adres: redakcja@witajbielsko.pl, podając w tytule maila KONKURS. Wejściówki otrzymają osoby, które najszybciej prześlą prawidłową odpowiedź. Czas start!

Dzięki cyklowi Kultura Dostępna szerokie grono odbiorców może zapoznać się w najwyższym kinowym standardzie z polską sztuką filmową, korzystając z niezwykle atrakcyjnej ceny biletu. W 2024 cena biletu w Kulturze Dostępnej wyniesie nadal 12,90 zł!

Portal witajbielsko.pl jest partnerem medialnym cyklu Kultura Dostępna w kinie Helios w Bielsku-Białej.

rok

Zdjęcia: Helios

Repertuar projektu w maju 2024

16 maja – Kos

23 maja – Tyle co nic

30 maja – W nich cała nadzieja

Udostępnij
Lubię to 3
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *