Do rejestru zabytków województwa śląskiego została wpisana kamienica położona w sąsiedztwie bielskiej starówki. Konserwator zwraca uwagę na bardzo bogaty wystrój architektoniczny zabytku. Wpis pociąga za sobą określone skutki prawne. Odtąd właściciel obiektu będzie musiał mieć zezwolenie m.in. na prowadzenie robót budowlanych, zmianę przeznaczenia zabytku czy umieszczanie tablic reklamowych na zabytku.
Trzypiętrową kamienicę secesyjną przy placu Żwirki i Wigury 12 wzniesiono ok. 1905 dla piekarza Karola Bathelta. Datę budowy potwierdza inskrypcja zachowana na fasadzie budynku. Projektant nie jest znany. Obiekt zarejestrowany został przez konserwatora w marcu 2023 pod numerem A/1148/23.
Bogaty wystrój architektoniczny
W opisie zabytku, który znaleźliśmy na stronach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, czytamy, że trzypiętrowa secesyjna kamienica o zwartej podpiwniczonej bryle jest nakryta dachem dwuspadowym pokrytym papą. Nad cylindrycznym narożnym wykuszem zastosowano wieżyczkę z hełmem krytym blachą ze sterczyną i kulą. Hełm flankowany przez attykę, na której umieszczono dwie pary kamiennych wazonów. Zachowane są dekoracyjne kominy ceglane.
Konserwator zwraca uwagę na bardzo bogaty wystrój architektoniczny zabytku położonego w bezpośrednim sąsiedztwie bielskiej starówki. Obie elewacje uliczne posiadają zachowany pełny wystrój architektoniczno-sztukatorski. W okienkach piwnicznych częściowo zachowane są secesyjne kraty kute. Według danych z lat 90. ub. wieku, w sieni istniała mozaikowa posadzka ceramiczna.
– Historyczne stopnie kamienne były zużyte; drzwi wahadłowe o stolarce dwuskrzydłowej z nadświetlem; klatka schodowa na rzucie półeliptycznym, zabiegowa: stopnie kamienne, balustrada secesyjna, kuta, z poręczą drewnianą; posadzki ceramiczne, wzorzyste – czytamy na stronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Skutki prawne dla właściciela
Wpis do rejestru pociąga za sobą skutki prawne wynikające z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Odtąd właściciel obiektu będzie musiał mieć zezwolenie konserwatora m.in. na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku lub w otoczeniu zabytku, zmianę przeznaczenia zabytku lub sposobu korzystania z zabytku oraz umieszczanie urządzeń technicznych czy tablic reklamowych na zabytku.
Konserwator może wydać decyzję nakazującą właścicielowi przeprowadzenie w określonym terminie prac konserwatorskich lub robót budowlanych, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne ze względu na zagrożenie zniszczeniem lub istotnym uszkodzeniem zabytku.
rok
Foto: WUOZ Katowice
0 komentarzy