Bielsko-Biała staje się światową stolicą kultury. Widowiska w teatrach i na placach ZDJĘCIA

wrz 19, 2024Ludzie, Miasto

Robert Kowal

Wszystko jest teatrem! Dopiero pod koniec września dowiemy się, które miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, ale już dziś z całą pewnością możemy przyjąć, że w październiku tego roku Bielsko-Biała będzie światową stolicą kultury. Wszystko za sprawą wydarzenia, które od prawie 60 lat ściąga do miasta artystów z całego świata. W dniach festiwalu oraz poprzedzających rozpoczęcie imprezy zwróćcie uwagę na autobus z numerem bocznym 109. Tam też będzie teatr!

W dniach 6-11 października 2024 roku Teatr Lalek Banialuka organizuje 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Do udziału w jubileuszowej edycji zaproszono teatry z ośmiu państw, w tym z Niemiec, Czech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, Armenii, Ukrainy i USA, które zaprezentują własne spektakle adresowane głównie dla młodzieży i dorosłych.

Na zdjęciu poniżej: konferencja prasowa z okazji 30. MFSL

Wielka parada przejdzie przez miasto

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej odbywa się od 1966 roku co dwa lata. – Co dwa lata Bielsko-Biała staje się światową stolicą kultury – nie wątpi Jacek Popławski, dyrektor Banialuki. Wydarzenie otworzy Parada Festiwalowa z udziałem szczudlarzy, kataryniarzy, kuglarzy czy performerów, która przejdzie przez Galerię Sferę i centrum Bielska-Białej.

Jeszcze więcej na ten temat: Cyrk wielkich marionetek na placu Wojska Polskiego. Banialuka wraca do dziecięcej widowni ZDJĘCIA

Na festiwalu Polskę będą reprezentowały zawodowe teatry oraz akademie teatralne z pokazami studentów. Nowością będą prezentacje studentów z zagranicy. Odwiedzą nas zespoły z Opola, Poznania, Krakowa, Białegostoku i Wrocławia, a Teatr Lalek Banialuka zaprezentuje swoje najnowsze realizacje: „Ślub” w reż. Agaty Biziuk, „Mały Książę” w reż. Filipa Jaśkiewicza oraz „Koziołek Matołek w Afryce” w reż. Marka Zákosteleckiego.

Spektakle będą atrakcyjne nie tylko pod względem plastycznym. Przedstawienia poruszają niezwykle ważne tematy. Teatr formy pokazuje to, co aktualnie leży ludzkości na wątrobie. Francja zaprezentuje zaskakujący spektakl z udziałem lalki wykonanej z lodu, która podczas spektaklu zaczyna się rozpuszczać. Czesi wystawią „Hamleta” z lalek, Amerykanie monodram, gdzie aktor animuje całym ciałem, a Niemcy sztukę do oglądania przy pomocy specjalnych okularów w technice rozszerzonej rzeczywistości. W tym celu przywiozą do Kubiszówki trzydzieści krzesełek i trzydzieści par okularów.

POV: Masz 12 lat i prze…ne

Festiwal dopełnią liczne wydarzenia towarzyszące, w tym czytanie performatywne (uwaga na „POV: Masz 12 lat i prze…ne” w Książnicy Beskidzkiej), pokazy studenckie z Białegostoku, Wrocławia, Pragi oraz Kijowa. W Uniwersytecie Lalek odbywać się będą prelekcje z udziałem praktyków teatru, reżyserów czy wykładowców akademickich. Zaplanowane rozmowy pospektaklowe z twórcami otworzą możliwość dialogu o sztuce.

Tegoroczny festiwal nie będzie miał formy konkursowej – informuje Jacek Popławski. Przewidziano tylko dwie nagrody związków artystycznych. – Chcemy, aby jubileuszowa okazja do lalkarskiego święta w Bielsku-Białej była wyjątkową formą spotkania, międzynarodowego przeglądu i celebrowania teatralnej pasji – deklaruje dyrektor Banialuki.

Spektakle festiwalowe odbywać się będą na dwóch scenach Banialuki oraz dwóch Teatru Polskiego. Zaplanowano również widowiska plenerowe. W pierwszym dniu festiwalu, 6 października na placu Wojska Polskiego zobaczymy „Cyrk Tarabumba” w wykonaniu aktorów Teatru Klinika Lalek z Wolimierza. W tym cyrku nie ma zwierząt. W ich role wcielają się wielkie marionetki, którym towarzyszą treserzy, siłacze, akrobaci, clowni.

Niemiecka kula na placu Wojska Polskiego

Na zakończenie festiwalu na placu Wojska Polskiego zaprezentuje się niemiecki Teatr Titanick z Münster i Lipska ze spektaklem „Upside Down”. Projekt poprzedzi trzydniowa operacja logistyczna, której głównym celem jest budowa na placu wielkiej konstrukcji scenicznej w kształcie kuli. Widowiska plenerowe współorganizowane są z Instytutem Kultury Miejskiej Miasto Splotów.

Robert Kowal

Na zdjęciach: spektakle, które zobaczymy na festiwalu, fot. udostępnione na konferencji organizatorów

Szczegóły 30. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej: www.banialuka.pl oraz puppetryartfestival.com. 30.

Udostępnij
Lubię to 7
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. W Bielsku-Białej rozpoczyna się świętowanie. Na pierwszy rzut aktorzy i kuglarze ZDJĘCIA | Witaj Bielsko | Bielsko-Biała - […] Artykuł o szczegółach festiwalu: Bielsko-Biała staje się światową stolicą kultury. Widowiska w teatrach i na placach ZDJĘCIA. […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *