Bielsko-Biała prawie całkiem nieznane. Ważny element dziedzictwa miasta

cze 14, 2023Ludzie, Miasto

Był ewangelikiem, a zyskał potężnego mecenasa w przedstawicielach Kościoła rzymskokatolickiego. Jego 14-letni pobyt nad rzeką Białą zaowocował wieloma spektakularnymi pracami. Dzięki komu mógł tu godnie żyć i rozwijać swój talent? Gdzie dziś można oglądać ślady jego geniuszu? To będzie wyprawa do Bielska-Białej, które mało znacie.

Michal Bohúň (1822-1879) pochodził z Orawy, mieszkał na Liptowie, zmarł w Galicji. Był artystą malarzem uznawanym za słowackiego twórcę narodowego. Jego twórczość to ważny element dziedzictwa kulturowego miasta, pomost pomiędzy dwoma narodami – słowackim i polskim, różnymi konfesjami oraz epokami.

Był słowackim działaczem narodowym, który tuż przed połową lat 60. XIX wieku wybrał dzisiejsze miasto Bielsko-Biała, jako miejsce do życia i pracy. Portrecista, twórca scen o tematyce religijnej i ilustrującej romantyczną literaturę. Był ewangelikiem, a zyskał potężnego mecenasa w przedstawicielach Kościoła rzymskokatolickiego. Jego 14-letni pobyt nad rzeką Białą zaowocował wieloma spektakularnymi pracami.

Spacer śladami Michala Bohúňa odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca (początek godz. 10.00). Tym razem przewodnikiem będzie Teresa Dudek-Bujarek. Uczestnicy wycieczki podczas wędrówki po współczesnej Białej odkryją miejsca, gdzie artysta mieszkał, żył i tworzył, odwiedzą cmentarz, na którym został pochowany, poznają okoliczności powstania obrazów do dziś zdobiących nawy lokalnych kościołów. Przewodnik przypomni osoby, dzięki którym mógł tu godnie żyć i rozwijać swój talent (przemysłowcy, burmistrzowie, księża katoliccy).

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Terminy i tematy kolejnych wycieczek

*24.06.2023, godz. 10.00 – „Architektura i urbanistyka z czasów założenia Białej”, prowadzenie dr Ewa Janoszek

*25.06.2023, godz. 10.30 – Przed i po Bielskim Syjonie”, prowadzenie Andrzej Czauderna.

Wycieczki są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

bb

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *