Bielski cud przemysłowy. Wycieczka do wielkich fabryk, których już nie ma

lip 18, 2023Miasto

Historię tej fabryki zna chyba każdy bielszczanin. Zakłady Karol Ochsner&Syn były jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w południowej Polsce przed II wojną światową. Później produkowano tam motopompy, silniki benzynowe, aż wreszcie z tego miejsca wyrosła legenda polskiej motoryzacji. Uczestnicy niedzielnej wycieczki odwiedzą też zabudowania przemysłowe Żywieckiego Przedmieścia, gdzie stały fabryki Hoffmanna, Schanzera i Stosiusa. To świat, którego już nie ma, ale nie odszedł z naszej pamięci. Warto wiedzieć, że Ochsner kontynuuje swoje tradycje przemysłowe w Austrii.

Ulokowana pomiędzy dzisiejszymi ulicami Partyzantów i Batorego fabryka maszyn Karol Ochsner & Syn, działająca w latach 1948-1971 pod nazwą Wytwórni Sprzętu Mechanicznego (WSM), w 1972 stała się Fabryką Samochodów Małolitrażowych (FSM). Najpierw produkowano tu motopompy, później silniki benzynowe, a wreszcie z tego miejsca wyrosła legenda polskiej motoryzacji: Fiat 126p. Historia tej marki nie tylko się nie skończyła, ale trwa nadal i być może nawet właśnie zatacza koło. Firma Ochsner jest obecnie znanym producentem pomp ciepła w Austrii.  

Uczestnicy wycieczki odwiedzą także inne zabudowania przemysłowe Żywieckiego Przedmieścia, położone na południe od ul. Michałowicza. Zapoznają się m.in. z historią fabryk sukna Szymona Hoffmanna, Jakuba Schanzera (wyburzona niedawno Merilana) i Karola Stosiusa (stała w miejscu Apeny), a także miejskiej elektrowni i zajezdni tramwajowej.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę, 23 lipca 2023 – początek godz. 10.00. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Tym razem przewodnikiem będzie Piotr Kenig z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki. Zapisy na poszczególne wycieczki są dokonywane tylko i wyłącznie w tygodniu przed daną wycieczką. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz.

Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”. W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.

Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.

bb

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *