W niedzielę wybieramy się na wycieczkę, aby znaleźć miejsca, gdzie zaczęła się wielkość Bielska. Czy wiecie jakie budynki Bielska i Białej są najstarsze? Gdzie w mieście należy szukać śladów średniowiecza? Wszystkiego dowiemy się dzięki dr. Bogusławowi Chorążemu, archeologowi z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, najbardziej kompetentnemu przewodnikowi w tej dziedzinie.
Bielsko i Biała to niegdyś dwa odrębne miasta, które dzieliła rzeka Biała, ale także geneza i czas powstania. Znacznie starsze Bielsko to miasto o metryce średniowiecznej, a Biała była jednym z najmłodszych ośrodków miejskich pogranicza śląsko-małopolskiego, powstałym dopiero w XVIII wieku. Pomimo różnic obie miejscowości łączy bardzo wiele, w tym położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, w miejscu styku różnych kultur, a także podobny układ przestrzenny, który wywodzi się z czasów kształtowania się cywilizacji średniowiecznej Europy.
Wycieczka będzie wiodła ulicami starego miasta w Bielsku, gdzie niemal bez zmian zachował się układ średniowiecznego rozmierzenia. Na zakończenie przemieścimy się do Białej, by porównać układ przestrzenny obydwóch miast. Będzie to okazja do spojrzenia na znane nam ulice i place z nieco innej perspektywy oraz refleksji nad skomplikowanymi procesami, które doprowadziły do powstania Bielska-Białej w obecnym kształcie.
By zrozumieć obecny kształt
Spacer pt. „Bielsko i Biała – wspólnota miejsca i idei” odbędzie się w niedzielę, 2 lipca 2023 (początek godz. 11.00). Naszym przewodnikiem będzie dr Bogusław Chorąży, archeolog, pracownik Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wycieczka jest uzupełnieniem realizowanego od wielu lat Stowarzyszenie Olszówka projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”.
W roku 2023 mija 300. rocznica nadania Białej praw miejskich, a 50 lat temu w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej wyprodukowano pierwszego Fiata 126p. Dlatego organizatorzy chcą w tym roku pokazać konteksty odnoszące się do tych zagadnień. Znaczna część cyklu będzie poświęcona miastu Biała, aby zrozumieć jego obecny kształt urbanistyczny. Przewodnicy poruszą wiele spraw związanych z działaniem samorządu w dawnych czasach.
Wycieczki są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Nie można zapisywać się na wszystkie na raz. Wysyłając SMS na numer 693 315 998 lub maila zgłoszeniowego na adres: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, należy podać imię i nazwisko. Potwierdzeniem uczestnictwa jest otrzymanie informacji o miejscu zbiórki.
Zaczęli od motopompy
Podczas kolejnych wycieczek dr Ewa Janoszek przedstawi architekturę i urbanistykę Bielska-Białej w rozkwicie (9 lipca), a dwa tygodnie później Piotr Kenig przypomni historię Wytwórni Sprzętu Mechanicznego „Polmo” (zajmowała się produkcją silników do motopomp), która była kolebką bielskiej motoryzacji (23 lipca).
Projekt cyklu wycieczek jest realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka – Organizacji Pożytku Publicznego. Dofinansowanie: Gmina Bielsko-Biała. Patronem projektu jest Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Aktualne informacje o wycieczkach organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka znajdziesz TUTAJ.
bb
Najstarszs jest chyba ksmienica na statowce