Tłum tańczył na murawie Stadionu Miejskiego. Żywiołowy wieczór w Bielsku-Białej przejdzie do historii ZDJĘCIA

Tłum tańczył na murawie Stadionu Miejskiego. Żywiołowy wieczór w Bielsku-Białej przejdzie do historii ZDJĘCIA

Mimo groźnych burzowych chmur na niebie Stadion Miejski w Bielsku-Białej zamienił się dziś wieczorem w plenerową strefę muzyki i tanecznej energii. „Wlot na Stadion” odbył się bezpośrednio na murawie boiska, z którego na co dzień korzystają bielscy piłkarze. Wystąpił jeden z najpopularniejszych polskich DJ-ów i producentów muzyki klubowej, autor hitów doskonale znanych fanom klubowych brzmień w całej Europie.

„Wlot na Stadion” to pierwsza tego typu impreza organizowana na płycie Stadionu Miejskiego i drugie wydarzenie muzyczne w tym miejscu. Tym razem charakterystyczna przyczepa, doskonale znana uczestnikom wydarzeń BCK, zaparkowała na murawie. Trybuny były zamknięte.

Gwiazdą wieczoru był C-Bool, jeden z najpopularniejszych polskich DJ-ów i producentów muzyki klubowej, autor hitów „Never Go Away”, „Magic Symphony” oraz „DJ Is Your Second Name”, doskonale znanych fanom klubowych brzmień w całej Europie. Jego żywiołowe występy, miliony odtworzeń i charakterystyczne brzmienie zawsze gwarantują imprezę na najwyższym poziomie.

Razem z nim wystąpił DJ Michał J. Sandecki, animator muzycznych wydarzeń od lat związany z lokalną sceną klubową i plenerowymi eventami. Słynie z dynamicznych setów, świetnego kontaktu z publicznością i umiejętności budowania atmosfery od pierwszych minut imprezy.

bb

Zdjęcia: Piotr Bieniecki

Lubię to 4
Nie lubię tego 0
Przy okazji zakupów szyli poszewki na jaśki. Potrafimy być razem wokół szczytnego celu ZDJĘCIA

Przy okazji zakupów szyli poszewki na jaśki. Potrafimy być razem wokół szczytnego celu ZDJĘCIA

Bielskie placówki opiekuńczo-wychowawcze otrzymały ponad sto poszewek uszytych przez klientów przy okazji zakupów w Galerii Sarni Stok. To efekt ogólnopolskiej akcji „Uszyj Jasia”, której ideą jest szycie kolorowych poszewek na poduszki dla dzieci przebywających w szpitalach, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczych.

W ramach wydarzenia odwiedzający Sarni Stok w Dniu Dziecka mogli własnoręcznie uszyć poszewki na poduszki dla dzieci. Łącznie powstało 110 kolorowych, przyjaznych i pełnych ciepła „jaśków”, które trafiły do Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej, czyli jednostki obsługującej pięć placówek opiekuńczo-wychowawczych w mieście.

– Kolorowa poszewka może wydawać się drobiazgiem, ale dla dziecka to często sygnał, że ktoś o nim pomyślał i zrobił coś specjalnie dla niego. Dziękujemy mieszkańcom Bielska-Białej za tę piękną inicjatywę i za wrażliwość na potrzeby dzieci – mówi Karolina Banet, dyrektor Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bielsku-Białej.

Akcja „Uszyj Jasia” pokazuje, że pomagać można w prosty, bardzo konkretny sposób, poświęcając czas, uwagę i własne ręce. Kolorowe poszewki nie są tylko praktycznym prezentem. Dla dzieci mogą stać się czymś osobistym, oswajającym codzienność i  wnoszącym do ich przestrzeni więcej radości, koloru i domowego ciepła.

bb

Zdjęcia: organizator

Lubię to 3
Nie lubię tego 0
Legenda polskiego kina będzie patronem bielskiego teatru. Spotkanie z żoną legendarnego aktora ZAPROSZENIE

Legenda polskiego kina będzie patronem bielskiego teatru. Spotkanie z żoną legendarnego aktora ZAPROSZENIE

Janosik z popularnego serialu TVP, Adam Nowowiejski z „Pana Wołodyjowskiego” Jerzego Hoffmana czy nadkomisarz Słoik z „13. posterunku”. Grał u boku Daniela Olbrychskiego i Andrzeja Łapickiego, dyrektor teatru w Częstochowie. Marek Perepeczko i jego żona Agnieszka będą patronami bielskiego Teatru Prawdziwego. Na uroczystość nadania imienia zaproszeni są wszyscy fani talentu obojga aktorów. Po spektaklu „Alicja w krainie czarów” odbędzie się spotkanie z Agnieszką Perepeczko.

Znakomity aktor Marek Perepeczko, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, zmarł w listopadzie 2005 roku w Częstochowie. Niemal przez całe dorosłe życie towarzyszyła Mu Agnieszka, także aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, modelka, pisarka i fotografka. Pobrali się w 1966 roku i byli ze sobą aż do śmierci Marka.

Teraz imię Agnieszki i Marka Perepeczko otrzyma Teatr Prawdziwy działający przy Bielskiej Szkole Aktorskiej im. A. Osieckiej w Bielsku-Białej. Uroczystość nadania imienia odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej w Czechowicach-Dziedzicach ul. Nad Białką 1 e.

Teatr Prawdziwy realizuje ideę integracji społecznej, przekraczania granic oraz empatii i akceptacji. Jego działalność ma nie tylko charakter artystyczny, ale także społeczny. Zespół tworzą aktorzy zawodowi, amatorzy,  studenci szkół teatralnych, młodzież oraz dzieci, w tym osoby z niepełnosprawnościami.

Uroczyste nadanie imienia odbędzie w obecności Agnieszki Perepeczko, która spotka się z publicznością o godz.19.00 po spektaklu „Alicja w krainie czarów” w wykonaniu aktorów Teatru Prawdziwego (godz. 17.00). Obowiązuje dress code. Rezerwacja miejsc: tel. 536 588 339.

Patronami honorowymi uroczystości są Starosta Bielski Andrzej Płonka, Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Portal witajbielsko.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

rok

Lubię to 4
Nie lubię tego 0
Na początku jest strach. Niesamowity pokaz z użyciem żywego ognia. To na zawsze zostaje z widzem! ZDJĘCIA

Na początku jest strach. Niesamowity pokaz z użyciem żywego ognia. To na zawsze zostaje z widzem! ZDJĘCIA

Robert Kowal

Gdy miała 13 lat, podczas festiwalu tanecznego zobaczyła pokaz, który nią wstrząsnął. Był to występ wykorzystujący światło ultrafioletowe. Tancerze manipulowali dziwnymi, nieznanymi jej rekwizytami, mieli body painting i niesamowitą muzykę. Ich spektakl był niby tańcem, a niby walką. Nie wiedziała, że podobne pokazy można tworzyć z użyciem żywego ognia. Annę Lares zobaczymy podczas finału Bielskiej Sceny Ognia. To widowiska plenerowe, które zawsze gromadzą tysięczną widownię.

Anna Lares z wykształcenia jest graphic designerką i równolegle realizuje się zawodowo również w tej dziedzinie. Projektuje oraz wykonuje autorskie rekwizyty dla tancerzy ognia, które trafiają do artystów na całym świecie. Prowadzi warsztaty cyrkowe, występy na szczudłach oraz realizuje różne animacje i działania artystyczne.

Strach i poparzenia

Gdy jako nastolatka zobaczyła pokaz z użyciem światła ultrafioletowego, poczuła, że niczym innym nie chciałaby się w życiu zajmować. Dwa miesiące później zobaczyła tę samą grupę w akcji podczas Dni Rudy Śląskiej, tym razem z ogniem. Niedługo później dołączyła do zespołu i z nimi występowała. 

Ogień jest wymagającym, ale niezwykle wdzięcznym medium artystycznym – zwierza się Anna. – Trzeba mieć wiele pokory i szacunku do niego, aby móc z nim pracować. Wiadomo… początki to strach i poparzenia, ale w miarę przyzwyczajenia nabiera się swobody i opanowania. Nigdy nie można jednak zapominać, że ma się do czynienia z żywiołem, który wymaga nieustannej uwagi i odpowiedzialności – dodaje.

Czy taniec z ogniem jest trudny? – Na początku zdecydowanie tak, zwłaszcza podczas występów scenicznych, gdzie inni patrzą nam na ręce, a nas zjada stres. Jednak wraz z doświadczeniem przychodzi opanowanie, a stres ustępuje miejsca skupieniu i przyjemności płynącej z występu – tłumaczy.

Ogień w klubach i na komuniach

Anna występuje wszędzie tam, gdzie organizatorzy chcą wzbogacić swoje wydarzenie o wyjątkową oprawę artystyczną. Są to głównie eventy firmowe, imprezy miejskie oraz wesela, ale coraz częściej zdarzają się również oprawy artystyczne w klubach, występy na kameralnych imprezach urodzinowych czy nawet na… komuniach.

Dzięki ponad dwudziestoletniemu doświadczeniu w pracy artystycznej jest autorytetem w środowisku tancerzy z ogniem. Jej występy składają się ze znacznej ilości  rekwizytów jak wachlarze i kije, scenografia czy płonące punkty dookoła sceny.

– Równie istotne są odpowiednio dobrane kostiumy, charakteryzacja, fryzura, muzyka, mój wewnętrzny nastrój, energia, jaką wnoszę na scenę oraz atmosfera budowana podczas występu – podkreśla. – Każdy z tych elementów wpływa na odbiór widowiska i pomaga stworzyć spójną historię oraz emocje, które pozostają z widzem na długo po zakończeniu pokazu. Zależy mi, aby moje występy angażowały odbiorców na wielu poziomach i dostarczały im pełnego spektrum artystycznego.

BBusking – święto artystów ulicznych

Niesamowita artystka będzie gościem Teatru Ognia Tesserakt podczas piątej edycji Bielskiej Sceny Ognia, którą zobaczymy w sobotę, 18 lipca 2026 na Placu Chrobrego. Pokaz będzie zwieńczeniem całodniowego święta artystów ulicznych BBusking (pełny PROGRAM), organizowanego przez kolektyw Artystyczny Kapelusznik. W widowisku wystąpi również alchemik Bartłomiej Koźniewski (szczegóły programu wkrótce).

Na tegorocznej edycji Bielskiej Sceny Ognia Anna Lares zaprezentuje bardzo osobisty i wyjątkowy dla niej pokaz solowy „My Phoenix Era”, który jest metaforą przemiany, którą przeszła na przestrzeni wszystkich lat pracy z ogniem.

Robert Kowal

Lubię to 7
Nie lubię tego 0
Bogate lato w Polskiej Stolicy Kultury. Ludzie, oddajcie nam swoje płaszcze! ZDJĘCIA i FILM

Bogate lato w Polskiej Stolicy Kultury. Ludzie, oddajcie nam swoje płaszcze! ZDJĘCIA i FILM

Letni rozkład jazdy kultury w Bielsku-Białej jest wręcz imponujący. Koncerty znanych wykonawców i w oknie Teatru Polskiego, potańcówki pod chmurką, wystawy, wielkie widowisko plenerowe z udziałem śpiewaków operowych występujących w La Scali czy Metropolitan Opera, kolekcja mody powstała z odzieży bielszczan – to początek obszernej listy. W sierpniu na jedenaście dni zostanie zamknięta główna ulica miasta.

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej zaprezentowano dziś letni program wydarzeń kulturalnych w Polskiej Stolicy Kultury 2026. Obecni byli m.in. prezydent miasta Jarosław Klimaszewski wraz ze swoimi zastępcami Przemysławem Kamińskim i Adamem Ruśniakiem oraz szefowie bielskich placówek kultury.

Jak poinformował prezydent Bielska-Białej, w ramach PSK 2026 od początku roku w mieście odbyło się ok. 40 dużych wydarzeń kulturalnych, w których bezpośrednio wzięło udział 80 tys. widzów oraz znacznie większa grupa za pośrednictwem mediów społecznościowych. Sprzedaż gadżetów w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej wzrosła czterokrotnie.

– To nie są tanie rzeczy – podkreślał Jarosław Klimaszewski, odnosząc się do wydatków miasta na kulturę – ale to się opłaca.

Ratusz powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych na przełomie listopada i grudnia ub. roku metodą ankietową oraz od drzwi do drzwi. 77 proc. badanych mieszkańców Bielska-Białej uważa, że kultura przyczynia się do rozwoju gospodarczego miasta, a 67 proc. uznaje, że tytuł Polskiej Stolicy Kultury ma wpływ na rozpoznawalność Bielska-Białej w kraju. Zdaniem 95 proc. tytuł zwiększa naszą atrakcyjność dla turystów, a 74 proc. twierdzi, że także dla inwestorów.  

Unikalnym wydarzeniem kulturalnym jest Unplug Festiwal organizowany przez Książnicę Beskidzką, który odbędzie się w dniach 18-21 czerwca w Książnicy Beskidzkiej, na Rynku, w Parku Słowackiego oraz kawiarni NovaPatria. W programie znajdą się spotkania z uznanymi twórcami, m.in. Andrzejem Stasiukiem, Sylwią Chutnik, Dorotą Masłowską, Jerzym Bralczykiem, Michałem Ogórkiem, Tomaszem Raczkiem, Michałem Rusinkiem czy Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem.

Festiwal muzycznie otworzy koncert Babę zesłał Bóg Renaty Przemyk z zespołem w Książnicy Beskidzkiej, a finałem będzie 21 czerwca na Rynku recital Marii Peszek łączący literaturę, muzykę i refleksję. Wieczorami w centrum odbywać się będą wydarzenia artystyczne, w tym Noc Poezji z koncertem zespołu Dzień Dobry. Miasto ożywią instalacje uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej.

Ośrodek kultury Punkt 11 realizuje ciekawą inicjatywę, której głównym bohaterem jest… płaszcz. – Szukamy płaszczy wykonanych z wełny, skóry, sztruksu, jeansu i innych tkanin, które mogą stać się podstawą nowej kolekcji – informuje Aleksandra Tarnawa, pełnomocnik dyrektora BCK ds. rozwoju street artu i aktywizacji artystycznej przestrzeni ul. 11 Listopada. – Interesują nas nie tylko materiały, ale także opowieści. Każdy płaszcz niesie własną historię, a te historie staną się punktem wyjścia do działań artystycznych i projektowych – dodaje.

Na zdjęciu: Aerosploty 2026

W ramach projektu T-Shirt Story Natasha Pavluchenko będzie pracować z grupą młodych twórczyń i twórców, którymi są uczennice i uczniowie szkół artystycznych oraz studentki i studenci kierunków artystycznych. Jako mentorka poprowadzi proces powstawania kolekcji mody zrównoważonej, inspirowanej historiami zapisanymi w przekazanych ubraniach. Jeśli masz płaszcz, którego już nie nosisz, ale jest dla Ciebie ważny – przynieś go do Punktu 11!

Szczegóły rozkładu jazdy w bielskiej kulturze znajdziesz na https://bb2026.pl/kalendarium/

Wkrótce więcej informacji o kolejnych wydarzeniach kulturalnych zaplanowanych i organizowanych w ramach PSK 2026.

bb

Lubię to 5
Nie lubię tego 1