Anioły robią Zadymę. Wprawiają w zdumienie słuchaczy w Polsce i za granicą

cze 16, 2023Ludzie, Miasto

#ZadymyRobimy to hasło łączy wszystkie osoby, które w ciągu 25 lat współtworzyły Bielską Zadymkę Jazzową. Wczorajszy wieczór na festiwalu rozpoczął specjalnie na tę okazję przygotowany utwór składający się z różnych wersji zadymkowego hymnu „Na holi, na holi” w wykonaniu znanych instrumentalistów od lat związanych z Zadymką oraz wokalistki Anny Marii Jopek. Na scenie zaroiło się od Aniołów.

W pierwszej części wieczoru wystąpili Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet Tribute to John Coltrane. Muzycy w specjalnym projekcie składają hołd muzyce wielkiego Johna Coltrane’a, którego twórczość stała się dla nich źródłem inspiracji. Kwartet uzupełniają basista Philippe Aerts i perkusista Benjamin Henocq.

Gdy zrobiło się już naprawdę późno, na scenie pojawili się bielscy jazzmani, którzy zaprezentowali Apostolis Anthimos TRIAS „Come Together”. Apostolis Anthimos Trio (Krzysztof Dziedzic – perkusja, instrumenty perkusyjne, Robert Szewczuga – gitara basowa, kontrabas, Apostolis Anthimos – gitara, instrumenty klawiszowe) zadebiutowało w październiku 2002 i do dziś gra w niezmienionym składzie. Regularnie wprawia w zdumienie słuchaczy w Polsce i za granicą, że można tak zręcznie balansować pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi.

Foto: Maciej Kanik, Krzysztof Grabowski

Każdego wieczoru na 25. Bielskiej Zadymce Jazzowej na scenę zapraszane są osoby, które w ciągu ćwierćwiecza współtworzyły festiwal, pomagając w jego organizacji. Są wśród nich muzycy, plastycy, filmowcy, fotograficy czy przedsiębiorcy, którzy otrzymują pamiątkowe plakiety autorstwa Lidii Sztwiertni ufundowane przez prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Miło nam poinformować, że wczoraj Anioła 25-lecia BZJ otrzymał Robert Kowal, wieloletni redaktor naczelny portalu bielsko.biala.pl, a obecnie twórca witryny witajbielsko.pl.   

bb

Udostępnij
Lubię to 4
Nie lubię tego 0

1 komentarz

  1. Rolingston

    Gratulacje dla wszystkich zadymowiczów🥤

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *