Akcja ratunkowa na Szyndzielni. Poszukiwania ważnego pasażera ZDJĘCIA i FILM

paź 1, 2023Miasto

Bielsko-Biała to przedziwne miasto, które w swoich granicach administracyjnych ma liczne szczyty – mówi bielski historyk Jacek Kachel. – Najpiękniejszym z nich jest Szyndzielnia, a kolej linowa na jej szczyt mająca 70 lat jest magnesem przyciągającym turystów do dnia dzisiejszego. Dziś z okazji jubileuszu przy górnej stacji kolejki częstowano turystów tortem. Na wieży widokowej odbył się nietypowy pokaz ratownictwa Beskidzkiej Grupy GOPR. 

Historia kolejki linowej na Szyndzielnię rozpoczęła się 21 grudnia 1953. To wtedy kolej przewiozła pierwszych pasażerów. W tym dniu na szczyt wjechało ponad 2 tys. osób. Jak tłumaczy historyk Jacek Kachel, była to kolej dwulinowa z wagonami wyprzęganymi w ruchu okrężnym. Mechanizm napędowy znajdował się na górnej stacji. Kolej dysponowała 35 czteroosobowymi wagonikami i przewoziła do 300 osób na godzinę z prędkością 2,6 m/s. Przejazd koleją na trasie 1920 m trwał ok. 12 minut.

W latach 1953-2016 po kilku remontach i modernizacjach KL Szyndzielnia eksploatowała łącznie cztery typy gondoli. Obecnie na trasie o długości 1810 m przewożą pasażerów 32 wagoniki, w tym jedna salonka. Kolej może przewieźć 750 osób na godzinę w czasie ok. ośmiu minut.  

Dzisiaj z okazji 70. jubileuszu na górnej stacji kolejki zorganizowano festyn dla pasażerów, których częstowano wielkim tortem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez lokalną restaurację. Było też spotkanie z historykiem Jackiem Kachelem oraz wystawa fotografii i oryginalnych gondoli kolejki.

Tłum uczestników zgromadził się pod wieżą widokową, gdzie trwała pokazowa akcja ewakuacyjna w wykonaniu ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR. Bohaterowie beskidzkich szlaków ewakuowali z wieży na linach mężczyznę. Turystom przy ognisku przygrywała kapela góralska. Dla dzieci przygotowano malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, balonowe zwierzątka i bańki mydlane.

Z obliczeń organizatorów i rejestru biletów prowadzonego od 1995 roku wynikało, że prawdopodobnie dziś kolejka przewiezie swojego 7-milionowego pasażera. Tak też się stało. Szczęśliwiec, który przyjechał na szczyt gondolą VIP, otrzymał w nagrodę weekend w hotelu Szyndzielnia, samochód osobowy na weekend oraz karnet na 70 przejazdów Koleją Linową Szyndzielnia.

rok

Udostępnij
Lubię to 6
Nie lubię tego 0

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *